Oc(c)oupacja na polskiej ziemi

Moja przygoda z Fiatem Coupe’, a właściwie z jego miłośnikami, rozpoczęła się ponad dwa lata temu. A wszystko to zasługa mojego bloga, który jak widać służy nie tylko w promowaniu mojego ukochanego Piemontu, ale również w zawieraniu nowych znajomości. Najpierw wizyta u Chrisa Bangle w jego domu i zarazem studio projektowym w wiosce Clavesana nieopodal miasteczka Alba, rok później huczne obchody 20-lecia marki Fiata Coupe’ w Turynie, a w tym roku rodzinne biesiadowanie przy ognisku w malowniczym ośrodku nad jeziorem Łukcze na Lubelszczyźnie.

Fiat Coupe'
Fiat Coupe’
Fiat Coupe'
Fiat Coupe’ od środka

Czytaj dalej „Oc(c)oupacja na polskiej ziemi”

oCoupacja Turynu

4 dni, 145 Fiat’ów Coupe’, 267 uczestników z 13 państw, 1 zepsuta chłodnica, 1 naprawiona skrzynia biegów, 5 mniej lub bardziej skasowanych aut i całe mnóstwo pozytywnej energii. Tak bym w wielkim skrócie podsumowała zlot miłośników Fiata Coupe’ z okazji 20-lecia istnienia auta, który zagościł w stolicy Piemontu w dniach 30 maja – 2 czerwca.

Fiat Coupe', Turyn, Piemont, Włochy
Fiat Coupe’ w Lingotto

Czytaj dalej „oCoupacja Turynu”

Giro d’Italia – dookoła Włoch

Jest czwartek, 22 maja 2014 roku. Pochmurne niebo zapowiada zbliżającą się ulewę. Centralne ulice Alby zostały całkowicie wyłączone z ruchu samochodów. Cudem udaje mi się znaleźć miejsce parkingowe w pobliżu Corso Langhe i na piechotę udaję się w kierunku piazza Savona. Udekorowana różowymi balonami ulica, kibice stojący tu i ówdzie wzdłuż jezdni czekają na pojawienie się pierwszego kolarza. W tym dniu Alba  jest na trasie przejazdu 12 etapu Giro d’Italia 2014. Na odcinku 42,2 km BarbarescoBarlo sportowcy jadą indywidualnie na czas.

Giro d'Italia, Alba, Piemont, Włochy
jazda na czas Barbaresco-Barolo

Czytaj dalej „Giro d’Italia – dookoła Włoch”

Vinum 2014 w Albie

Sezon turystyczny w Albie inauguruje Vinum – impreza dedykowana nowym rocznikom win z regionu Langhe i Roero, takich jak chociażby Barolo, Barbaresco, Barbera d’Alba, Dolcetto, Langhe Nebbiolo, Alta Langa, Moscato d’Asti. Wydarzenie gości co roku w tygodniu na przełomie kwietnia i maja ożywiając nieco zaspane miasteczko po zimie. Jest to czas kiedy wąskie uliczki starego miasta zapełniają się turystami i mieszkańcami, a główne place zamieniają się w wyspy degustacyjne – zarówno wina jak i innych lokalnych specjałów.

Vinum 2014, Alba, Piemont, Włochy
Palazzo Mostre e Congressi – to tutaj odbywają się degustacje win

Czytaj dalej „Vinum 2014 w Albie”

Czekoladowa uczta w Turynie

Zastanawialiście się ile form, ile barw może przybrać czekolada? Właściwie nieskończenie wiele. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Mogłam się o tym przekonać podczas festiwalu czekolady CioccolaTo’ w Turynie. Od 22 listopada do 1 grudnia stolica Piemontu zamieniła się w prawdziwe królestwo słodyczy pobudzając apetyty nie tylko najmłodszych, ale również dorosłych. Sercem imprezy był przepiękny barokowy plac San Carlo – przestronny, otoczony eleganckimi kamienicami z charakterystycznymi dla centrum Turynu arkadami. W XVII w. gościł tu targ oraz sklepiki rzemieślników, a dziś przyciąga przede wszystkim klimatycznymi starymi kawiarniami, pięknie udekorowanymi witrynami cukierni oraz różnego rodzaju imprezami.

CioccolaTo' w Turynie, Piemont, Włochy
piazza San Carlo podczas CioccolaTo’ 2013

Czytaj dalej „Czekoladowa uczta w Turynie”

Czas trufli

W ostatni weekend Międzynarodowych Targów Białej Trufli w Albie (Fiera Internazionale del Tartufo Bianco d’Alba) pomimo zapowiadanych pesymistycznych prognoz, pogoda okazała się litościwa. Sobotni bazar w centrum miasta w promieniach słońca wyglądał jeszcze bardziej kolorowo niż zwykle i jak przystało na sezon grzybowy na stoiskach nie zabrakło dorodnych prawdziwków oraz nieco mniejszych okazów białej trufli. W tym roku jesień specjalnie nie rozpieszczała winogrodników, natomiast zbieracze cennych grzybów mieli pełne ręce roboty, co natychmiast przełożyło się na ceny szarego diamentu. I tak, jak w zeszłym roku kazano sobie płacić 4-4,5 € za 1 gr, tak w tym roku ceny oscylowały wokół 2,5 – 3,5 € za 1 gr, a w ostatnim dniu festiwalu można było kupić po okazyjnej cenie 2 €/1 gr. Cóż, i tak tanio to nie jest, ale w końcu trufle, tak jak klejnoty, muszą kosztować słono.

Biała Trufla, Alba, Piemont, Włochy
dorodne okazy białej trufli

Czytaj dalej „Czas trufli”

Między paradą a truflami

Wczoraj, jak co roku w pierwszą niedzielę października, odbył się Palio degli Asini (wyścig osłów). Impreza gości w Albie od przeszło 80 lat i zazwyczaj jest częścią programu Międzynarodowych Targów Białej Trufli (Fiera Internazionale del Tartufo Bianco d’Alba). W tym roku wyprzedziła festiwal o tydzień. Miasteczko wystroiło się odświętnie w historyczne flagi borghi (dawnych przedmieść), centralnymi ulicami miasta przeszła barwna parada, a place i poboczne ulice zamieniły się w olbrzymi targ, na którym można było kupić niemal wszystko: od tanich ubrań i butów, przez dywany, aż po artykuły spożywcze.

Parda przed Palio degli Asini, Alba, Piemont, Włochy
reprezentanci dawnej szlachty na koniach

Czytaj dalej „Między paradą a truflami”