Barolo

Charakterystyka miasta

Barolo to kolejne malutkie miasteczko na mapie Piemontu, które przyciąga turystów z całego świata. Kiedy pojechałam tam po raz pierwszy zauroczyło mnie jego położenie, stare uliczki oraz widok na okoliczne winnice.

zamek (castello) Barolo, Piemont, Włochy
widok na zamek Falletti w Barolo

Niewątpliwie jest to mekka dla wszystkich miłośników wina. Enoturyści oprócz zwiedzania multimedialnego muzeum WiMu czy Muzeum Korkociągu chętnie odwiedzą olbrzymią Enotekę Regionalną Barolo (Enoteca Regionale di Barolo), która jest swoistą świątynią Barolo. Powstała w 1982 roku i obecnie zrzesza 180 producentów tego wina.

Nad miasteczkiem góruje zamek wszechobecnej w Langhe bogatej rodziny bankierów Falletti. To pieniądze, a nie szlachetne urodzenie dało im olbrzymie wpływy – około roku 1300 w ich posiadaniu było około pięćdziesiąt posiadłości ziemskich w Piemoncie.

Drugi zamek – Castello della Volta, leży poza miastem w drodze do La Morra. Budowla jest owiana tajemnicą i mroczną legendą, według której podczas jednego z wielu rozpustnych i rozrzutnych przyjęć, goście zostali pogrzebani pod zawalonym sufitem. Ponoć jeszcze dziś można usłyszeć w zamku jęki zmarłych… A jego nazwa – della Volta – pochodzi o słowa, które w języku włoskim oznacza sklepienie.

castello della Volta, Barolo, Piemont, Włochy
castello della Volta

Nie jest udostępniony dla zwiedzających i nie wiadomo czy to z racji burzliwej historii, która go nie oszczędziła, czy mrocznej legendy, obecnie popada w ruinę.

Ciekawe wydarzenia:

zamek (castello), Barolo, Piemont, Włochy
wejście do WiMu, zamek Falletti

W ciągu roku można skorzystać tu z licznych

atrakcji:

  • Mercatino del Gusto (Targ Smaku) – odbywa się na piazza Caduti per la Liberta’ w każdą niedzielę (od 01 kwietnia do 10 czerwca oraz od 26 sierpnia do 9 grudnia). W godzinach między 9.00 a 18.00 możesz skosztować i zaopatrzyć się w regionalne produkty.
  • Wine Tasting Experience – na degustację win pod okiem enologa i sommelier możesz wybrać się do muzeum wina (WiMu) od kwietnia do czerwca. Drugą, nieco tańszą opcją są targi Vinum na przełomie kwietnia i maja (relacja z degustacji: http://www.belpiemonte.com/wine-tasting-experience/)
  • premiera Barolo – wiosną oraz latem warto wybrać się na jedną z imprez związanych z premierą najnowszego rocznika Barolo (poszczególne imprezy orazdaty najlepiej sprawdzać na bieżąco na http://www.comune.barolo.cn.it/ lub na stronie http://www.barolodibarolo.com/index.asp).
najładniejszy zakątek w Barolo
najładniejszy zakątek w Barolo

Charakterystyczne miejsca:

  • zamek rodziny Falletti (dziś mieści się tu Enoteka Regionalna Barolo oraz WiMu – Muzeum Wina), piazza Falletti 1
  • Muzeum Korkociągów (Museo dei Cavatappi), piazza Castello 4
  • zamek della Volta (Castello della Volta) – zamek należący niegdyś do rodziny Falletti, dziś w prywatnych rękach jednej z winnic w Barolo.

Kiedy przyjechać

Jak wcześniej wspomniałam Barolo to żywotne miasto prawie przez cały rok. Na wiosnę zarówno w samym miasteczku, jak i w okolicach, trwają liczne imprezy związane z premierą wina, w tym oczywiście Barolo. Latem nie brakuje okazji do zjedzenia kolacji pod gołym niebem. Jesień to oczywiście winobranie i targi trufli w pobliskiej Albie. Ze wszystkich pór roku chyba tylko zima jest najmniej atrakcyjnym terminem do zwiedzania, choć i wtedy można spotkać spacerujących turystów.

Więcej informacji o Barolo:

1 thought on “Barolo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *