Ivrea – rys historyczny

Historia miasta Ivrea rozpoczyna się w V w. p.n.e kiedy lud Salassi, wywodzący się z plemienia celtyckiego, założył tu osadę Epoderia (na cześć bogini Epona). W 100 w. p.n.e w trakcie swoich podbojów rzymianie utworzyli założyli tu kolonię – Augusta Epoderia. Z czasem nazwa historyczna nazwa ewoluowała: Epoderia- Yporeia – Ivreia – Ivrea, ale do dziś na mieszkańców mówi się eporediesi.

Ivrea - wieża Santo Stefano
wieża Santo Stefano

Zachowane budowle z różnych wieków świadczą o ciekawej historii miasteczka. Można tu spotkać pozostałości rzymskiego amfiteatru, akweduktu. W samym centrum Ivrei stoi wieża Torre di Santo Stefano z XI w. – przykład architektury romańskiej, która niegdyś stanowiła część opactwa benedyktynów.

Z kolei zamek (castello di Ivrea) wzniesiony w XIV w. na polecenie Amadeo VI di Savoia to pamiątka władzy rodziny Sabaudów. W 1800 roku miasto zostało zdobyte przez Napoleona i pozostało w rękach Francuzów do 1814 r (jak z resztą cały Piemont). Po upadku Bonaparte Ivrea trafiła pod skrzydła Królestwa Sardynii, a 1861 roku została przyłączona do zjednoczonego Królestwa Włoch.

zamek (castello), Ivrea, Piemont, Włochy
zamek w Ivrei

Od XV w. jest tu, choć niewielka, to jednak znacząca wspólnota żydowska. W 1870 r. została wzniesiona Synagoga, która obecnie służy jako miejsce wydarzeń kulturalnych. Ze współczesnych pamiątek jest Talponia struktura niegdyś służąca jako mieszkania dla menedżerów pracujących w firmie Olivetti i ich rodzin. Mieści się na uboczu miasta, w pobliżu dawnych biur koncernu. Talponia została zbudowana na planie półkola (o promieniu 70 m i długości 300 m) i idealnie wpisuje się w krajobraz. Budynek został ukończony w 1971 roku.

Talponia, Ivrea, Piemont, Włochy
Talponia – prawie kosmiczny budynek

Więcej informacji o Ivrei

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *