Kamienne murki w Quincinetto

Niedawno wybrałam się na wycieczkę do Aosty, stolicy regionu Dolina Aosty (Valle d’Aosta). Jadąc autostradą z Turynu do Aosty kilka kilometrów za Ivreą (jeszcze na terenie Piemontu) moją uwagę przykuł niecodzienny krajobraz, rodem bardziej z Irlandii, niż z Włoch: soczysta zieleń trawy poprzecinana łagodnymi tarasami utworzonymi z niziutkich kamiennych murków. Całości dopełniały gdzieniegdzie zachowane szare kolumienki oraz wyraźnie zarysowane masywy górskie w tle. Jak się dowiedziałam tak utworzone poletka służą jeszcze dzisiaj do uprawy winorośli, drzewek owocowych, ale również jako pastwiska.

Quincinetto, Piemont, Włochy
kamienne murki

Czytaj dalej „Kamienne murki w Quincinetto”

Zamek w Aglie’

Piemont słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, wspaniałego jedzenia i cudownych win, ale również z wielu rezydencji królewskich pozostawionych przez dynastię Sabaudów. Jedną z nich jest zamek w Aglie’, niewielkiej miejscowości w regonie Canavese, na północy Piemontu. O tych okolicach wspominałam przy okazji jednej z moich wizyt Ivrei (Ivrea – wzgórza, jeziora i pomarańcze), która jest jego najważniejszym miastem, a na świecie słynie z barwnego karnawału i bitwy na pomarańcze.

Aglie', Piemont, Włochy
widok na kościół i miasteczko

Czytaj dalej „Zamek w Aglie’”

Północ – Południe

Na północy krajobraz wyznaczają białe szczyty Alp, morenowe wzgórza urozmaicone gdzieniegdzie błękitnym lustrem wody. Południe to łagodne pagórki, które powoli przechodzą się w góry, tworzące naturalną granicę z Ligurią i zazdrośnie strzegące dostępu do morza. Piemont zachwyca nietuzinkowym i urozmaiconym krajobrazem, a jesienią kolorowe liście, winnice, stare pałace, zamki wyglądają niesamowicie na tle błękitnego nieba. Z resztą sami zobaczcie! Poniżej moja jesienną fotorelacja. Na początek  region Canavese.

Castello di Mazze', Canavese, Piemont, Włochy
zamek w Mazze’ na jeziorem Candia (region Canavese), północny Piemont

Czytaj dalej „Północ – Południe”

Ivrea – wzgórza, jeziora i pomarańcze

W ostatnią sobotę pojechałam w odwiedziny do moich przyjaciół, do IvreiJest to niewielkie miasto na północy Piemontu.

Ivrea z perspektywy rzeki
Ivrea z perspektywy rzeki

Jeżdżę tam dość często, ale po raz pierwszy od kilku lat potraktowałam wizytę turystycznie. To taki efekt uboczny pisania bloga. 🙂 Dlatego moje odwiedziny nie ograniczyły się tylko do domu naszych przyjaciół, ale udałam się na spacer po ulicach miasteczka, fotografując prawie wszystko co napatoczy się pod obiektyw (jak już wyciągnę aparat, to odzywa się we mnie paparazzi…) i na nowo odkrywając uroki znanych miejsc. Czytaj dalej „Ivrea – wzgórza, jeziora i pomarańcze”