Charakterystyka regionu
Piemont (Piemonte) jest niesamowity w swej różnorodności. Im dłużej tu jestem, tym bardziej mnie zaskakuje. Zanim tu zamieszkałam, pomimo częstych wizyt, kojarzył mi się głównie z Turynem – dużym miastem, trochę trudnym do życia, choć mającym swoje ciekawe i piękne miejsca. Tymczasem im dłużej tu jestem, tym szerzej otwierają mi się oczy ze zdumienia ile ten region ma do zaoferowania. Oprócz morza jest tu wszystko – góry (nazwa Piemonte, wzięła się od określenia „ad pededs montorium„ (pod stopami gór)), wzgórza, tereny równinne – to właśnie tutaj rozpoczyna się Pianura Padana. Nie brakuje również jezior (w tym Lago Maggiore, na pograniczu z Lombardią), rzek – jak majestatyczny Pad (Po), który przepływa przez Turyn. Piemont to również mieszanka różnych nacji. Najbardziej widać to w stolicy regionu, gdzie są całe dzielnice zdominowane przez przybyszów z Afryki Północnej, Chin, Peruwiańczyków, sporo też jest Rumunów, czy Ukraińców. Oprócz imigrantów z zagranicy, po Drugiej Wojnie Światowej Turyn doświadczył nagłego napływu mieszkańców z południa Półwyspu Apenińskiego.
Zróżnicowana charakterystyka Piemontu wywarła olbrzymi wpływ również na jego ekonomię. Bazuje ona nie tylko na przemyśle (Fiat, czy dawniej Olivetti), ale również na rolnictwie. Ziemia nie tylko wydaje z siebie drogocenne trufle (tartufo), ale również orzechy laskowe, ryż, czy warzywa (szparagi, papryka). Piemont to również hodowla mięsa, a w tym znana i bardzo ceniona, autochtoniczna rasa krów – bovina piemontese. Stąd pochodzą cenione na całym świecie wina (Barolo, Barbaresco, Barbera, Dolcetto, Nebbiolo, Arneis, Spumante Moscato), olbrzymia gama serów: Bra, sery owcze (caprino, na przykład caprino Ossolano, caprino Valle), robbiola, toma, tomini, murazzano, i tak bym mogła jeszcze wymieniać… Głównie w regionie Langhe (południe Piemontu) jest bardzo dobrze rozwinięta enoturystyka. Miłośnicy wszelkich piemonckich trunków mają okazję do odwiedzenia licznych winnic, zrobienia zakupów i przy okazji zwiedzenia pięknych, dobrze zachowanych starych miasteczek.
Nic dziwnego, że mając tak bogate zaplecze gastronomiczne, Piemont stał się centrum enogastronomicznym Włoch. Niewiele osób wie, że to właśnie tutaj narodziła się światowa oragnizacja non-profit Slow Food (założona w Barolo), ale również olbrzymie przedsięwzięcie jakim jest Eataly. To właśnie tutaj odbywają się nie tylko la Fiera del Tartufo Bianco (Międzynarodowe Targi Białej Trufli) w Albie, ale również il Salone Internazionale del Gusto (Turyn).
Urozmaicone ukształtowanie terenu oraz liczne historyczne i dobrze zachowane miasteczka powodują, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje tu zabytkowych zamków, pałaców, kościołów oraz pięknych ogrodów oraz pięknych widoków i ciekawych tras do spacerów, czy jazdy na rowerze.
Na skutek burzliwej historii Włoch, która miała swój bardzo mocny akcent w Piemoncie, możesz tu napotkać budowle reprezentują ce wszystkie epoki: od amfiteatrów antycznych, przez średniowieczne zamki, renesansowe katedry, barokowe pałace, czy neoklasyczne budowle (w tym sławna la Mole Antonelliana w Turynie). Przykłady nowoczesnych rozwiązań architektonicznych można poszukać w Lingotto (dzielnica Turynu), gdzie była kiedyś fabryka Fiata, dziś natomiast to miejsce targów.
Największe wydarzenia:
Poniżej niektóre ciekawe imprezy.
Kompletną listę w formie tabeli znajdziecie w zakładce Kalendarz wydarzeń w Piemoncie.
- Carnevale di Ivrea (Karnawał w Ivrei) – odbywa się każdego roku i zabawa trwa od tłustego czwartku do ostatków. Sławna bitwa na pomarańcze połączona z historyczną paradą jest w niedzielę, w poniedziałek i wtorek przed środą popielcową.
- Palio di Asti (Asti) – w trzecią niedzielę września można obserwować wyścig konny (palio) w centrum Asti
- il Salone Internazione del Gusto (Turyn) – w październiku (co dwa lata) odbywa się międzynarodowa impreza promująca kulturę jedzenia i tradycyjną kuchnię z różnych części świata
- Cheese (Bra) – we wrześniu co dwa lata (na zmianę z Salone del Gusto) Slow Food organizuje targi dedykowane serom
- La Fiera del Tartufo Bianco w Albie (Międzynarodowe targi białej trufli): październik-listopad
Charakterystyczne miejsca:
- Turyn i okolice (muzea, pałace, rezydencje dynastii sabaudzkiej, średniowieczne budowle, fortyfikacje)
- Langhe, Roero i Monferrato (wzgórza, winnice i urokliwe stare miasteczka)
- Canavese (morenowe wzgórza, zamki, jeziora)
- Lago Maggiore (drugie jezioro we Włoszech pod względem wielkości, malownicze wysepki, śródziemnomorskie ogrody)
- Alpy (parki narodowe, miasteczka górskie)
- Vercelli i Novara (pola ryżowe)
Więcej informacji o Piemoncie: