Barolo – rys historyczny

Nazwa Barolo pochodzi prawdopodobnie od wyrażenia bas reul, które w języku celtyckim oznaczało „niskie miejsce” (miasto znajduje się na wysokości 301 m n.p.m i jest znacznie niżej umiejscowione od sąsiedniej La Morra, czy Serralunga d’Alba). Choć istnieją świadectwa obecności plemion celtycko-liguryjskich, potem Rzymian, to jednak pierwsza znacząca osada powstała tu dopiero we wczesnym średniowieczu, kiedy po upadku cesarstwa na tych ziemiach zamieszkiwały plemiona barbarzyńskie.

okolice miasteczka Barolo, Piemont, Włochy
widok na okolice z Barolo

Losy Barolo są bardzo mocno związane z rodziną Falletti. Już bowiem w 1250 roku po wykupieniu go od Alby weszła w posiadanie miasteczka wraz z zamkiem wybudowanym w X w. celach obronnych przed najazdami Saracenów. W kolejnych latach zamek został przebudowany i stał się główną siedzibą mieszkańców rodu. Barolo od 1731 roku stał się niezależnym markizatem (wcześniej podlegał pod Markizat Monferrato, a 1631 trafił w ręce Sabaudów). Ostatnią władczynią miasteczka była markiza Juliette Colbert (żona Carlo Tancredi Falletti), która zmarła w 1864 roku. W testamencie zapisała cały swój majątek na rzecz organizacji Opera Pia Barolo, która miała za zdanie kontynuować jej działalność dobroczynną. Po jej śmierci została utworzona szkoła, która kształciła niezamożnych młodych ludzi z okolic – w 1875 roku w murach zamku Falletti powstało Collegio Barolo i działało do 1958 roku.

Ostatnia markiza zasłynęła również z licznych innowacji wprowadzonych w dziedzinę enologii oraz z promowania wina Barolo na dworze Sabaudów.

zamek Falletti w Barolo
zamek Falletti w Barolo

Jeżdżąc po okolicznych winnicach, miastach i miasteczkach, spacerując po Barolo aż trudno uwierzyć, że jeszcze do niedawna był to bardzo ubogi rejon Włoch. Dopiero w latach siedemdziesiątych – osiemdziesiątych XX w.rolnicy, którzy wcześniej masowo uciekali do miast w poszukiwaniu pracy, zaczęli wracać i tworzyć wina – dziś uznawane na całym świecie jako jedne z najlepszych.

Więcej informacji o Barolo:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *