Zachód słońca z lampką Barolo

Każdy powód jest dobry, żeby lepiej poznawać okolice, a co dopiero zachęta w postaci degustacji wina w przepięknej scenerii. I tak wybrałam się do jednego z ładniejszych miasteczek w Langhe (południowy Piemont). Serralunga d’Alba już kilka razy miałam okazję podziwiać z daleka, przyszedł zatem czas, żeby przyjrzeć mu się z bliska.

Serralunga d'Alba, Piemont, Włochy
Serralunga d’Alba – widok z zamku

winnice Langhe, Serralunga d'Alba, Piemont, Włochy
widok na okolice z Serralunga d’Alba

W czerwcu, podobnie jak w maju, jest tu wiele imprez związanych z winem, a zwłaszcza z Barolo. Biuro turystyki Langhe e Roero angażuje różnych producentów wina i w malowniczych miejscach (których w okolicach nie brakuje) organizuje liczne spotkania. Tym razem niewielki poczęstunek przy akompaniamencie smakowitego Dolcetto oraz debiutującego Barolo 2008 miał miejsce w Cantina Anselma Giacomo, w samym centrum Serralunga d’Alba (ok. 535 mieszkańców). Oba te wina były bardzo dobre, a niewątpliwie urzekający krajobraz jeszcze bardziej dodał im smaku. Zwłaszcza, że wieczór był cudowny, doprawiony wspaniałym zachodem słońca, którego promienie ubarwiły nie tylko okoliczne wzgórza, ale również stare miasteczko, z dominującym na samym szczycie średniowiecznym zamkiem.

zamek w Serralunga d'Alba
Serralunga d’Alba, Piemont, Włochy

Forteca została wzniesiona przez rodzinę Falletti di Barolo w XIV w. w celach czysto obronnych i jej właściciele nigdy tam nie mieszkali. Zamek został usytuowany 415 m n.p.m i dominuje nie tylko nad okolicznymi starymi domami tworzącymi malutkie stare miasto, ale również nad całą okolicą. Kiedyś żołnierze mogli stąd bez trudu wypatrzyć nieprzyjaciela, a dziś roztacza się widok na urokliwe winnice, gdzie uprawia się między innymi drogocenne nebbiolo.

Budowla jest praktycznie pozbawiona okien, a jej gładkie, pionowe mury przypominają twardą, molityczną skałę. Dwie  asymetryczne wieże – jedna typowa jak na tamte czasy  – okrągła, a druga na planie kwadratu podkreślają jeszcze bardziej rolę obronną.

zamek (castello), Serralunga d'Alba, Piemont, Włochy
dwie wieże – zamek w Serralunga d’Alba

Do zamku można dostać się spacerując starymi uliczkami, pośród zamieszkanych domów, malutkich sklepików, czy restauracyjek i winiarni. Z łatwością możesz przez chwilę przenieść się w czasie i spróbować sobie wyobrazić życie mieszkańców sprzed wieków i tylko samochód manewrujący w wąskich uliczkach przywoła cię do teraźniejszości… 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *