Ivrea

Charakterystyka miasta

Ivrea leży w Piemoncie (region Canavese), nad krystalicznie czystą rzeką Dora Baltea, u podnóża Alp. Miasteczko otaczają wzgórza morenowe tworząc swoisty amfiteatr. Najbardziej charakterystycznym wzniesieniem jest La Serra, które powstało po cofnięciu się lodowca – z daleka przypomina mur i ma aż 25 km długości. Ponadto, oprócz pięknych widoków, urokliwych tras do spacerów czy wycieczek rowerowych, turysta może skorzystać z odpoczynku nad okolicznymi  jeziorami (przykładem jest popularne Lago Sirio, nad którym został zbudowany hotel – Hotel Sirio). To właśnie tutaj latem skupia się życie mieszkańców. Na  plażach, wylegują się i korzystają ze słonecznych kąpieli zarówno dzieci, jak i dorośli.

rzeka Dora Baltea i morena la Serra
rzeka Dora Baltea i morena la Serra

Miasteczko charakteryzuje się zróżnicowaną architekturą. Z jednej strony można podziwiać stare budynki i wspaniale zachowane stare miasto. Zabytkowe uliczki ze starymi kamienicami  – via Palestro, dalej via Arduino, via Quattro Martiri biegną na sam szczyt wzgórza, nad którym dominuje średniowieczny zamek (Castello di Ivrea).

Z drugiej strony, pozostało tu kilka pamiątek po koncernie Olivetti – przykładem jest dawny hotel La Serra w kształcie maszyny do pisania, w którym dziś znajduje się kino oraz klub sportowy z basenem.

Ivrea ma niestety lata świetności już za sobą. Niegdyś było tu olbrzymie centrum informatyczne – to właśnie tutaj mieściły się biura oraz zakłady włoskiej firmy Olivetti produkującej najpierw maszyny do pisania, kalkulatory, a potem komputery. Co ciekawe była to jedna z pierwszych firm na świecie, która wyprodukowała osobisty komputer oraz drukarki biurowe. Wraz z kryzysem firmy (z początkiem lat 90-tych) – na skutek globalnego spadku cen i marży w branży informatycznej – zubożała również ekonomia miasta.

Ivrea, Piemont, Włochy
via Arduino

Ciekawe wydarzenia:

  • Karnawał (Carnevale di Ivrea) – odbywa się każdego roku i zabawa trwa od tłustego czwartku do ostatków. Sławna bitwa na pomarańcze połączona z historyczną paradą jest w niedzielę, w poniedziałek i wtorek przed środą popielcową.
  • San Savino – święto patrona miasta, które odbywa się 7 lipca.

Charakterystyczne miejsca:

  • Zamek (Castello di Ivrea)  – Piazza Castello
  • Torre di SantoStefano – odrestaurowana średniowieczna wieża, Giardini Pubblici (ogród miejski)
  • Synagoga z XIX w. – via IV Martiri 24, dziś służy jako miejsce imprez kulturalnych
  • jeziora: il Lago Sirio, il Lago San Michele, il Lago Pistono, il Lago Nero, il Lago di Campagna, il Lago di Viverone, il Lago di Candia

Kiedy przyjechać

Najlepszym okresem jest niewątpliwie karnawał. Latem natomiast warto wybrać się po prostu na zwiedzanie okolic i samego miasteczka. Ivrea to również świetny punkt wypadowy po okolicznych zamkach rozsianych po całym Canavese: Castello di Aglie’, Castello di Valperga, Castello di Rivara, Castello di Malgra’, Castello di San Giorgio, Castello di Mazze’, Castello di Moncrivello, Castello di Borgomasino, Castello di Masino.

 Więcej informacji o Ivrei