Zamek w Aglie’

Piemont słynie nie tylko z pięknych krajobrazów, wspaniałego jedzenia i cudownych win, ale również z wielu rezydencji królewskich pozostawionych przez dynastię Sabaudów. Jedną z nich jest zamek w Aglie’, niewielkiej miejscowości w regonie Canavese, na północy Piemontu. O tych okolicach wspominałam przy okazji jednej z moich wizyt Ivrei (Ivrea – wzgórza, jeziora i pomarańcze), która jest jego najważniejszym miastem, a na świecie słynie z barwnego karnawału i bitwy na pomarańcze.

Aglie', Piemont, Włochy
widok na kościół i miasteczko

Do zamku w Aglie’ wybraliśmy się w pogodny jesienny dzień. Słońce ogrzało temperaturę do przyjemnych 15 stopni, a kolorowe liście pięknie udekorowały park okalający budowlę. Samo miasteczko wyglądało na uśpione, wtulone w pobliskie góry, a jedynym tętniącym życiem miejscem był zamek.

Aglie', Piemont, Włochy
główna uliczka w Aglie’

Z racji pory roku nie udało nam się obejrzeć ogrodów, a jedynie część udostępnionych akurat tego dnia komnat (w sumie jest ich ponad 300). Mimo wszystko wizyta zajęła nam około 1,5 godz. i prowadziła przez pięknie udekorowane pokoje: biblioteka ze wspaniałym zbiorem książek literatury niemieckiej i francuskiej, sala chińska zawierająca kolekcję pamiątek przywiezionych przez podróżnika Tommaso di Genova, jednego z właścicieli zamku. Najbardziej jednak utkwił mi w pamięci teatr zaaranżowany na polecenie króla Carlo Felice. Ponieważ Aglie’ był jedną z rezydencji letniej dynastii Sabaudów, a władca bardzo kochał teatr, w jednej z komnat stworzył niewielką scenę oraz widownię dla siebie i najbliższych przyjaciół.

castello (zamek) di Aglie', Piemont, Włochy
zamek – fasada od strony ogrodu

Początki zamku sięgają XII w., ponieważ jednak z biegiem wieków (XVII, XVIII i XIX) zmieniał swoje oblicze, niewiele pozostało śladów jego pierwotnej konstrukcji. Pierwsza poważna przebudowa nastąpiła w połowie XVII w., która przeobraziła średniowieczną budowlę w letni pałac. Wtedy właśnie powstała charakterystyczna fasada od strony ogrodu. Około stu lat później zamek trafił w ręce Carlo Emanuele III i od tej pory, aż do 1939 roku pozostawał w rękach dynastii Sabaudów. W XVIII w. rezydencja została powiększona, zyskała przepiękną fontanną Fontanna dei Quattro Fiumi (ukazuje cztery rzeki Canavese: Dora, Orco, Malone i Tritoni), dzieło braci Filippi i Ignazio Collino. W 1825 roku odziedziczył ją Carlo Felice i wraz z żoną Maria Christina zmienili wygląd komnat (tedy właśnie powstał teatrzyk (Teatrino), kolekcja starożytnych rzeźb zgromadzona w komnacie zwanej Sala Tuscolana. Kolejne zmiany zaszły od połowy XIX w. – pojawiły się nowoczesne piece oraz łazienki, a park przybrał angielski styl (między 1830 a 1840): antyczne kolumny, romantyczne domki i rustykalne mostki.

zamek w Aglie', Piemont, Włochy
Fontanna dei Quattro Fiumi

Dzięki licznym pracom konserwacyjnym, świetnie zachowanym meblom oraz elementom wyposażenia, niemalże nowocześnie wyglądającym łazienkom miałam wrażenie, że jego lokatorzy niedawno się wyprowadzili. We Włoszech zyskał sławę i zainteresowanie na początku 2000 roku dzięki popularnemu serialowi kostiumowemu Elisa di Rivombrosa, który był kręcony w zamku oraz otaczających ogrodach.

Aglie', Piemont, Włochy
ulica dzieląca park otaczający zamek w Aglie’

Zachęcam do wejścia na oficjalną stronę muzeum (jest dostępna w języku angielskim i włoskim), można odbyć wirtualny spacer po kilku komnatach i parku: http://www.ilcastellodiaglie.it/eng/index.htm

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *