Turyn

Charakterystyka miasta

Turyn to miasto kultury, biznesu i sportu. Wystarczy krótki spacer po centrum miasta, żeby odkryć imponujące barokowe kamienice, wspaniałe kościoły, przestronne place, czy w reszcie imponujący il Palazzo Reale – symbol władzy i splendoru rodziny Sabaudów. Zaledwie kilka kroków dzieli od dwóch cenionych na świecie muzeów: il Museo Egizio, w którym zgromadzono drugi największy na świecie (po Kairze) zbiór sztuki Starożytnego Egiptu oraz il Museo del Cinema, umiejscowiony w słynnej la Mole Antonelliana. Miłośnicy dobrej książki z pewnością chętnie odwiedzą Międzynarodowe Targi Książki (il Salone Internazionale del Libro), a smakosze unikalne targi zdrowej żywności – il Salone Internazionale del Gusto.

la Mole Antoneliana w centrum Turynu
la Mole Antoneliana w centrum Turynu

W stolicy Piemontu narodziły się tak znane międzynarodowe firmy jak FIAT, Lavazza, czy Martini&Rossi i choć znaczenie przemysłu znacznie zmalało, to jednak cały czas miasto stanowi ważny, obok Mediolanu i Genui, zaplecze gospodarcze Włoch. W ostatnich latach szczególnie została rozwinięta turystyka oraz usługi. Firmy Jak Microsoft czy Telecom Italia założyły tu swoje centra badawcze, a największy bank włoski – Impresa San Paolo – ma w Turynie swoją siedzibę główną.

Dla wszystkich kibiców piłki nożnej miasto niewątpliwie kojarzy się z klubem Juventus Turyn. Nie bez powodu jest nazywany Starą Damą – istnieje od 1897 roku. Grali w nim takie sławy jak Michel Platini, Roberto Baggio, Dechamp, Del Piero, Cannavaro. A obecnie już od ponad dziesięciu lat w bramce stoi najlepszy golkiper świata – Gianluigi Buffon. Od września 2011 roku występny Juve można oglądać na nowoczesnym stadionie Juventus Stadium, który zastąpił wcześniejsze Stadio delle Alpi i jako jedyny we Włoszech jest własnością klubu piłkarskiego, a nie miasta.

Drugim klubem, nie tak utytułowanym, ale mającym swoich wiernych kibiców jest Torino FC, znany jako il Toro. Założony w 1906 roku przez ponad 40 lat świecił triumfy. Pasmo sukcesów zostało jednak tragicznie przerwane w 1949 roku kiedy samolot wiozący drużynę z towarzyskiego meczu rozbił się o wzgórze Superga, na którym stoi sławna Basilica di Superga. W ostatnich latach balansuje między Serie A, a Serie B.

Galleria Subalpina, Turyn, Włochy
Turyn – elegancka Galleria Subalpina

Losy miasta, zarówno te polityczne, jak i gospodarcze, odcisnęły się na jego dzisiejszym wyglądzie. Centrum miasta to eleganckie sklepy i ekskluzywne butiki (umieszczone głównie przy via Roma, przedzielonej przez piazza San Carlo, na via Lagrange Giuseppe Luigi oraz via Galibardi) oraz wspaniałe barkowe budowle, czy schowana między budynkami charakterystyczna kopuła la Mole. Turyn (choć w dużo mniejszej skali niż niegdyś) to nadal miasto FIAT’a. Daje się to zauważyć chociażby obserwując marki samochodów mknące po obwodnicy, czy zaparkowane w wąskich ulicach modele najnowszego Fiat 500, czy też wysłużonej starej Pandy. Nie brakuje oczywiście również samochodów z najwyższej półki i nie rzadkim widokiem jest Ferrari mknące przez centrum miasta. Dzielnica Lingotto, niegdyś przemysłowa, dziś jest miejscem międzynarodowych targów, a także ma tu swoje delikatesy wraz z restauracjami sieć Eataly. Przejeżdżając natomiast ulicami północnej części miasta umiejscowionego nad brzegiem Dory można spotkać ludzi o różnych kolorach skóry, a napisy na witrynach wielu sklepów i barów częściej występują po arabsku czy chińsku niż po włosku.

Była fabryka Fiata w Lingotto, Turyn, Piemont, Włochy
Turyn – dawna fabryka Fiata przekształcona na hotel, galerię handlową oraz strefę wystawienniczą
Borgo Medievale, Turyn, Włochy
Turyn – Borgo Medivale

Ciekawe wydarzenia:

  • CioccolaTo’ – uczta dla wszystkich smakoszy czekolady. Wcześniej impreza odbywała się na wiosnę, ale od 2013 roku na degustację należy wybrać się w listopadzie. Oprócz możliwości wypróbowania smakołyków  można podziwiać różnego rodzaju show związanych z tematyką czekolady lub uczestniczyć w specjalnie zorganizowanych wystawach.
  • Międzynarodowe Targi Książki (Salone Internazionale del Libro) – w maju w dzielnicy Lingotto można wybrać się na spotkania z autorami oraz na intelektualne zakupy.
  • Traffic Torino Free Festival – festiwal muzyki, który gości w Turynie już od 2004 roku w czerwcu lub w lipcu.
  • MITO SettembreMusicamiędzynarodowy festiwal zorganizowany wspólnie przez Mediolan i Turyn. We wrześniu można posłuchać koncertów od muzyki poważnej, przez pop, rock, jazz.
  • il Salone Internazionale del Gustow październiku (co dwa lata) odbywa się międzynarodowa impreza promująca kulturę jedzenia i tradycyjną kuchnię z różnych części świata.
  • Artissima – na początku listopada mają miejsce międzynarodowe targi sztuki współczesnej.
  • Torino Film Festival na przełomie listopada i grudnia odbywa się międzynarodowy festiwal kina niezależnego. We Włoszech jest to drugie po Wenecji święto filmu.
  • Luci d’artista – od początku listopada do połowy stycznia można podziwiać w mieście różne iluminacje świetlne współczesnych artystów.
Lavazza, Salone del Gusto, Turyn, Włochy
Lavazza podczas Salone del Gusto

Charakterystyczne miejsca:

W mieście:

  • La Mole Antoneliana, Turyn, Włochy
    Turyn – La Mole Antoneliana, symbol miastaynu

    la Mole Antonelliana, via Montebello 20, tel.: +39 (0) 11 813 85 60 – symbol Turynu, mieści się w niej Muzeum Kina (il Museo Nazionale del Cinema).

  • Palazzo Reale, Piazzetta Reale 1, tel.: +39 (0) 11 436 14 55 – niegdyś oficjalna rezydencja dynastii Sabaudów. Można obejrzeć dawne komnaty królów, królewską bibliotekę, czy królewską kolekcję broni (Armeria Reale).
  • Duomo (Katedra), via XX Settembre 79 – to tutaj jest przechowywany Całun Turyński (la Sindone).
  • Museo Egizio, via Accademia delle Scienze 6, tel.: +39 (0) 11 561 77 76; Turyńczycy mogą się pochwalić drugą co do wielkości kolekcją sztuki starożytnego Egiptu. Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście muzeum w Kairze.
  • Palazzo Carignano, via Accademia delle Scienze 5, tel.: +39 (0) 11 56 21 147; niegdyś pierwszy parlament zjednoczonych Włoch. Można obejrzeć aulę parlamentu oraz Muzeum Zjednoczenia (Museo Nazionale del Risorgimento Italiano).
  • Piazza San Carlo
  • Parco Valentino i Borgo Medievale
  • Museo Nazionale del Automobile – Muzeum Samochodów, corso Unita’ Italia 40, tel.: +39 11 677666/7/8
  • Juventus Stadium – Strada Comunale di Altessano 131, Torino. Pierwszy stadion we Włoszech wybudowany za pieniądze drużyny piłkarskiej. Można tu również zrobić zakupy i odwiedzić muzeum Juventusu Turyn.

Na obrzeżach miasta:

  • Basilica di Superga, Turyn, Włochy
    Basilica di Superga

    Palazzina di Caccia di Stupinigi – dawna rezydencja Sabaudów przeznaczona do polowań dawny pałac wraz parkiem i ogrodem; piazza Principe Amedeo 7, Nichelino, tel.: +39 0110133073

  • La Reggia di Venaria Reale – pałac oraz otaczające ogrody; piazza della Repubblica 4,  Venaria Reale Torino, tel.: +39 0114992333
  • Basilica di Superga – króluje nad miastem na jednym ze wzgórz otaczającym Turyn; Strada della Basilica di Superga 73, Torino

Kiedy przyjechać

Do Turynu warto wybrać się od wiosny do wczesnej jesieni. Wtedy miasto tętni życiem, trwają różne międzynarodowe imprezy, a pogoda sprzyja poruszaniu się po mieście. Latem oczywiście należy spodziewać się upałów, a wysoka wilgotność powietrza nie ułatwia poruszania się po mieście. Zawsze jednak można złapać oddech w miejskich parkach (Parco del Valentino, na przykład) udając się w kierunku la Collina, pobliskich gór, czy wspaniałych rezydencji królewskich z przepięknymi ogrodami (jak na przykład la Reggia di Veneria Reale).

Więcej informacji o Turynie:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *