Czas trufli

W ostatni weekend Międzynarodowych Targów Białej Trufli w Albie (Fiera Internazionale del Tartufo Bianco d’Alba) pomimo zapowiadanych pesymistycznych prognoz, pogoda okazała się litościwa. Sobotni bazar w centrum miasta w promieniach słońca wyglądał jeszcze bardziej kolorowo niż zwykle i jak przystało na sezon grzybowy na stoiskach nie zabrakło dorodnych prawdziwków oraz nieco mniejszych okazów białej trufli. W tym roku jesień specjalnie nie rozpieszczała winogrodników, natomiast zbieracze cennych grzybów mieli pełne ręce roboty, co natychmiast przełożyło się na ceny szarego diamentu. I tak, jak w zeszłym roku kazano sobie płacić 4-4,5 € za 1 gr, tak w tym roku ceny oscylowały wokół 2,5 – 3,5 € za 1 gr, a w ostatnim dniu festiwalu można było kupić po okazyjnej cenie 2 €/1 gr. Cóż, i tak tanio to nie jest, ale w końcu trufle, tak jak klejnoty, muszą kosztować słono.

Biała Trufla, Alba, Piemont, Włochy
dorodne okazy białej trufli

Czytaj dalej „Czas trufli”

Między paradą a truflami

Wczoraj, jak co roku w pierwszą niedzielę października, odbył się Palio degli Asini (wyścig osłów). Impreza gości w Albie od przeszło 80 lat i zazwyczaj jest częścią programu Międzynarodowych Targów Białej Trufli (Fiera Internazionale del Tartufo Bianco d’Alba). W tym roku wyprzedziła festiwal o tydzień. Miasteczko wystroiło się odświętnie w historyczne flagi borghi (dawnych przedmieść), centralnymi ulicami miasta przeszła barwna parada, a place i poboczne ulice zamieniły się w olbrzymi targ, na którym można było kupić niemal wszystko: od tanich ubrań i butów, przez dywany, aż po artykuły spożywcze.

Parda przed Palio degli Asini, Alba, Piemont, Włochy
reprezentanci dawnej szlachty na koniach

Czytaj dalej „Między paradą a truflami”

Truflowy zawrót głowy

Trufle – u jednych wzbudzają zachwyt, u innych zdziwienie. Bo przecież nie każdy jest w stanie zrozumieć dlaczego ludzie tracą głowę dla tego brzydkiego i dziwnie pachnącego grzybka. Jedno jednak jest pewne nie jest to pokarm dla ubogich. Tegoroczne ceny szlachetnej białej trufli oscylują wokół 4-4,5 € za 1 g, wyjątkiem były dwa ostatnie tygodnie  Targów w Albie kiedy spadły do 3,5 €/1 g. Mimo wszystko jednak chętnych nie brakowało, a całe wydarzenie, czyli Międzynarodowe Targi Białej Trufli (Fiera Internazionale del Tartufo Bianco d’Alba) przyciągnęło turystów z całego świata (w lokalnej gazecie wyczytałam, że Centrum Informacji Turystycznej w stolicy Langhe odwiedziło 24 424 osoby, co jest o 6,22 % więcej niż w zeszłym roku).

Targi Trufli w Albie, Piemont, Włochy (Fiera Internazionale del Tartufo Bianco d'Alba)
oficjalna prezentacja targów

Czytaj dalej „Truflowy zawrót głowy”

Średniowieczna Alba

Konstrukcje zamków, wiedźmy serwujące grzane wino, mnisi wydający jadło, zawody jak za dawnych czasów i wszechobecny zapach pieczonego mięsa, w tym nawet prosiaków obracanych na ruszcie. Alba dała się ponieść maszynie czasu i całe centrum miasteczka przybrało średniowieczny charakter. Il Baccanale del tratufo oraz il Borgo si rievoca, bo tak nazywały się imprezy, rozpoczęły się w sobotę 20 października późnym wieczorem, a skończyły w niedzielę przed kolacją.

Alba, Piemont, Włochy
przykład „średniowiecznej” konstrukcji

Czytaj dalej „Średniowieczna Alba”

Parada folkloru

Tym razem pokażę Albę z nieco innej strony – Albę, która potrafi nie tylko dobrze karmić, ale również szanować swoją historię i żartować. Już od 80 lat (z przerwami) odbywa się tu bowiem Palio degli Asini, czyli wyścig osłów. Impreza ma miejsce co roku, w pierwszą niedzielę października, na początku Międzynarodowych Targów Białej Trufli w Albie i niewątpliwie jest jedną z najbardziej oczekiwanych atrakcji turystycznych Piemontu.

parada palio degli asini, Alba, Piemont, Włochy
rycerz na koniu podczas parady

Czytaj dalej „Parada folkloru”

Święto białej trufli tuż, tuż

W Albie już od najbliższej soboty, czyli od 6 października rozpocznie się  jedno z największych i najważniejszych wydarzeń nie tylko w Piemoncie, ale również we Włoszech – Międzynarodowe Targi Białej Trufli (Fiera Internazionale del Tartufo Bianco). Impreza potrawa aż do 18 listopada. Niewątpliwie będzie to niesamowita gratka nie tylko dla miłośników trufli, ale również wszystkich, którzy zechcą odwiedzić okolice i podziwiać jesienny krajobraz okalających wzgórz.

Serralunga d'Alba, Piemont, Włochy
wzgórza Serralunga d’Alba

Czytaj dalej „Święto białej trufli tuż, tuż”