Giro d’Italia – dookoła Włoch

Jest czwartek, 22 maja 2014 roku. Pochmurne niebo zapowiada zbliżającą się ulewę. Centralne ulice Alby zostały całkowicie wyłączone z ruchu samochodów. Cudem udaje mi się znaleźć miejsce parkingowe w pobliżu Corso Langhe i na piechotę udaję się w kierunku piazza Savona. Udekorowana różowymi balonami ulica, kibice stojący tu i ówdzie wzdłuż jezdni czekają na pojawienie się pierwszego kolarza. W tym dniu Alba  jest na trasie przejazdu 12 etapu Giro d’Italia 2014. Na odcinku 42,2 km BarbarescoBarlo sportowcy jadą indywidualnie na czas.

Giro d'Italia, Alba, Piemont, Włochy
jazda na czas Barbaresco-Barolo

Giro d'Italia, Alba, Piemont, Włochy
różowy rower utworzony z baloników

Im bardziej przybliżam się do piazza Savona, tym tłum fanów rośnie. Wzdłuż ulicy stoją wozy transmisyjne, samochody sponsorów, a różowy rower wykonany z malutkich baloników króluje nad trasą przejazdu sportowców. Z minuty na minutę atmosfera staje się coraz bardziej gorąca. Aż w końcu nadchodzi moment, na który wszyscy czekali. Skuter policji zapowiada przybycie pierwszego kolarza. Jestem pod wrażeniem rozwijanej prędkości, z trudnością udaje mi się zrobić mu zdjęcie! Za nim podąża auto z zapasowymi rowerami. Potem sytuacja się powtarza. Ponownie nadjeżdża skuter, a chwilę później dopingujący tłum uprzedza mnie o za chwilę mającym się pojawić sportowcu. Pomimo nieciekawej pogody każdemu udzielają się emocje i choć widok nie jest tak spektakularny, jak w przypadku całej chmary kolarzy, to i tak cieszę się, że miałam okazję zobaczyć na żywo jedno z największych i najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie.

Giro d'Italia, Alba, Piemont, Włochy
na zakręcie
Giro d'Italia, Alba, Piemont, Włochy
jeden z kolarzy stracił równowagę i cenne sekundy…
Giro d'Italia 2014, Alba, Piemont, Włochy
ależ oni są szybcy…

Giro d’Italia, tuż po Tour de France, jest największym kolarskim wyścigiem świata. W tym roku uczestniczy w nim 198 zawodników, którzy w sumie w przeciągu trzech tygodniu mają do pokonania 3 459,9 km podzielonych na 21 etapów! W tej edycji trasa obejmuje nie tylko Włochy, ale również teren Irlandii (Belfast-Dublin). A oficjalnym kolorem Giro d’Italia jest róż. Lider głównej klasyfikacji ma prawo do noszenia la Maglia Rosa (różowa koszulka), które to kolor wziął się od różowego papieru, na którym drukowany jest sportowy dziennik Gazzetta dello Sport – organizator oraz główny sponsor zawodów.

Giro d'Italia, Alba, Piemont, Włochy
odjazdowa różowa karawana Gazzetta dello Sport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *