Barbaresco – miasteczko i wino

Korzystając z obecności mojej rodziny i pięknej, letniej pogody wybrałam się na wycieczkę. Uzbrojone w aparat i nawigację, która okazała się zbędna i jak to często bywa próbowała wyprowadzić mnie w pole (dosłownie!), wyruszyłyśmy na odkrywanie Langhe. Dzień zaczęłyśmy od Barbaresco. I niech Was nazwa nie zmyli! Wcale nie mam na myśli wina, ale malownicze, malutkie (ok. 650 mieszkańców) miasteczko o tej samej nazwie. Będąc tam masz wrażenie, że każdy budynek, uliczka mówi o tym szlachetnym trunku, nazywanym przez niektórych młodszym bratem Barolo (Barbaresco powstaje również ze szczepu  nebbiolo, ale nieco krócej leżakuje  – dwadzieścia sześć miesięcy, z czego dziewięć w dębinie).

miasto Barbaresco, Piemont, Włochy
Barbaresco – wieża i dzwonnica

Jak wiele mieścinek w południowym Piemoncie Barbaresco położone jest niezwykle malowniczo, 274 m n.p.m. Pełna zakrętów droga otoczona jest winnicami, a z oddali widać charakterystyczną wieżę, która jest jego symbolem. Została wybudowana w XI w. i w średniowieczu była częścią systemu fortyfikacji –  składającego się z zamku, trzech wież  – dwóch mniejszych zwieńczonych blankami oraz trzeciej większej. Na skutek burzliwej historii Barbaresco (w XIII w. było polem starć rywalizujących ze sobą  Alby oraz Asti, w XVII w. przeszło w ręce dynastii Sabaudów, by w 1694 roku uzyskać status niezależnego miasta), zamek i dwie pozostałe wieże zostały zniszczone i do dzisiejszych czasów ocalała jedynie kwadratowa – najpotężniejsza i najwyższa (36 m) budowla. Dziś jest świetnym punktem widokowym na pobliskie okolice, w tym na rzekę Tanaro. Natomiast w miejsce niegdysiejszego zamku w 1695 roku powstała nowa budowla, dziś należącą do winnicy Gaja.

średniowieczna wieża w Barbaresco, Piemont, Włochy
średniowieczna wieża
Castello di Barbaresco (zamek w Barbaresco), Piemont, Włochy
zamek w Barbaresco (własność winnicy Gaja)
miasto Barbaresco, Piemont, Włochy
widok z wieży na miasteczko

Niezwykłym miejscem jest były kościół San Donato przekształcony na Enotekę Regionalną Barbaresco (Enoteca Regionale del Barbaresco), która stanowi prawdziwą świątynię wina – oczywiście Barbaresco. W jej ścianach zostało zgromadzonych około 120 etykiet z okolic, co stanowi 90% lokalnej produkcji. Podróżny oprócz degustacji i zakupów możne znaleźć informacje turystyczne, a ponadto jest to miejsce różnych imprez związanych z winem.

Enoteca Regionale del Barbaresco, Piemont, Włochy
Enoteka w Barbaresco

Napój bogów towarzyszył mieszkańcom Barbaresco od czasów imperium rzymskiego. Wcześniej tereny pokrywał gęsty las (barbarica sylva, od którego określenia pochodzi z resztą nazwa miasteczka), z czasem jednak ustępował on winorośli (pierwsze wzmianki o jej uprawie można znaleźć z okresu I – II w. n.e.). Dziś 55% ziemi podlegającej pod gminę Barbaresco to plantacje tego drogocennego krzewu. Oprócz wina Barbaresco, wytwarza się tu również: Dolcetto d’Alba, Barbera d’Alba, Langhe Chardonnay, Langhe Rosso.

miasto Barbaresco, Piemont, Włochy
Barbaresco – uroczy zakątek

Miasteczko urzekło mnie zadbanymi budynkami oraz niezwykle zadbaną roślinnością, a przez fakt, że jest takie malutkie poczułam się przez chwilę jak w bajce… 🙂 Niechętnie wsiadłyśmy do rozgrzanego na słońcu auta i udałyśmy się do pobliskiego Neive. Ale o nim w kolejnym wpisie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *