Neive jak malowane

Neive dzieli od Barbaresco zaledwie 4,5 km i w praktyce jazda sprowadza się do zjechania z jednej górki i wjechania na drugą J. I choć nie ma tak marketingowej nazwy jak wspomniane i opisane przeze mnie we wcześniejszym wpisie Barbaresco, czy też jeszcze sławniejsze Barolo, to jednak nie brakuje tu turystów. Nawet w środku tygodnia i w upalne południe można było spotkać ludzi z aparatami, a przytulne restauracyjki w porze obiadu były pełne. Natknęłyśmy się nawet grupę uczniów rysunku, którzy skuszeni urodą miasteczka postanowili uwiecznić ten uroczy zakątek Włoch.

Capella San Rocco, Neive, Piemont, Włochy
Neive – Capella San Rocco

Neive nazywane jest ziemią czterech win. W okolicznych winnicach uprawia się nebbiolo do produkcji Barabresco, barberę przetwarzaną na Barbera d’Alba, następnie dolcetto, z którego wyrabia się Dolcetto d’Alba i na koniec moscato, które daje lekki i niezwykle owocowy trunek – Moscato d’Asti.

Neive, Piemont, Włochy
Torre Comunale dell’Orologio

Miasteczko ma długą historię, jako że w czasach antycznych było ważnym ośrodkiem leżącym na szlaku komunikacyjnym między Alba Pompeia (Alba) a Aquae Statiellae (dzisiejsze Acqui Terme). W tamtym okresie (około 100 r. p.n.e) było w posiadaniu arystokratycznej rodziny –  Gens Naevia i stąd wzięła się prawdopodobnie nazwa Neive. Najstarsze ocalałe zabytki można znaleźć w najwyższym punkcie miasteczka, zwanym Pian Castello. Niestety zamek (castello) podzielił los wielu wspaniałych budowli w tej części Piemontu i został zburzony (w 1276 roku) na skutek zaciętych walk pomiędzy rywalizujących o wpływy Asti i Albą. Zachowała się jednak charakterystyczna dla północnych Włoch zabudowa zwana ricetto (na Wikipedii wyczytałam, że jest to układ zabudowy domów rozmieszczonych na podwyższeniu, na planie pięciokąta i w większości przypadków ogrodzonych murem z wieżami, czasem też fosą. Tak skonstruowane wioski miały bronić swoje dobra (narzędzia rolnicze, plony, bydło) przed atakiem wrogów).

Casaforte dei Conti di Cotti di Ceres, Neive, Piemont, Włochy
Casaforte dei Conti di Cotti di Ceres

Do Pian Castello idzie się dosłownie kilka kroków pod górę i pierwszą budowlą jaką napotkacie z tamtych czasów będzie dom-forteca hrabiów Cotti z Ceres (Casaforte dei Conti di Cotti di Ceres). Została wybudowana na początku XIII w. na pozostałościach rzymskiego budynku. Należała do bogatych bankierów z Asti, którzy z czasem przyjęli tytuł hrabiów. W jej ścianach powstał najstarszy tekst stworzony w Piemoncie o uprawianiu winorośli oraz wyrobie wina  autorstwa Francesco Cotti (koniec XVII w.). Idąc kilka metrów dalej natkniecie się na Torre Comunale dell’Orologio. Wieża podczas walk Asti z Albą była kilkukrotnie zburzona, ale zawsze odbudowywana, a jej dzisiejszy wygląd datuje się na rok 1224.

Casa dell’Orologio, Neive, Piemont, Włochy
Casa dell’Orologio

Schodząc w dół dojdziecie do centrum miasteczka – piazza Italia. Na samym placu oraz w jego okolicach jest kilka restauracyjek (można tu zjeść smacznie, a dania są w przystępnych cenach). Znajdziecie też tu kilka kolorowych kamienic. Niewątpliwie najładniejszym budynkiem, wyróżniającym się swą okazałością jest Casa dell’Orologio. Zaprojektowany przez lokalnego architekta Giovanni Antonio Borgese w stylu rokoko. Wcześniej mieścił się tu ratusz (przeniesiony do budynku naprzeciwko) – Palazzo Borgese. Nie jest to jedyne dzieło tego artysty, zwłaszcza, że obecny wygląd miasteczka w dużej mierze przypada na XVII-XVIII w. Wtedy  powstawały tu liczne rezydencje wpływowych rodzin. Przykładem jest pałac – Palazzo dei Conti di Castelborgo (XVIII w.), w którego piwnicach prowadzono jedne z pierwszych prób otrzymania z winogron nebbiolo wina Barbaresco. Tuż obok można podziwiać piękną bramę prowadząco do niegdysiejszych ogrodów – zaprojektowaną przez wspomnianego wcześniej Borgese.

Neive, Piemont, Włochy
brama przy Palazzo dei Conti di Castelborgo

A budynek, którego architektura niezwykle mnie zauroczyła co prawda nie jest wymieniany w przewodniku, to jednak jego misternie dopracowana balustrada zachwyca chyba każdego przechodnia…

Neive, Piemont, Włochy
Neive, Piemont, Włochy

Spacerując po Neive nie można nie zauważyć starannie wypielęgnowanej roślinności, która zdobi każdy zakątek tej mieścinki. Soczysta zieleń krzewów, wszechobecne doniczki z kwiatami pięknie wyglądają na tle czerwonych cegieł. Nic dziwnego, że Neive trafiło na listę jednego z najpiękniejszych miasteczek (borgo) we Włoszech. Więcej możecie dowiedzieć się na http://www.borghitalia.it/.

Neive, Piemont, Włochy
Neive, Piemont, Włochy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *