Winobranie za pasem

Od najbliższego weekendu w winnicach Langhe e Roero (południowy Piemont)  rozpocznie się najgorętszy okres w roku – winobranie (la vendemmia). Oprócz kilku deszczowych dni pogoda tego lata dopisała i na brak słońca nie można było narzekać. Dlatego zbiór tegorocznych plonów nastąpi nieco wcześniej niż zazwyczaj.

winnice Langhe, Piemont, Włochy
widok na winnice Barbaresco

Niewątpliwie jest to fantastyczna okazja, żeby zorganizować sobie interesującą i orginalną wycieczkę do Włoch, przyjrzeć się z bliska pracy producentów wina, a ponadto uczestniczyć w różnych imprezach, których we wrześniu w Langhe e Roero nie brakuje.

A oto niektóre z nich:

  • 16 września w Cherasco odbędzie się Mercato dell’Antiquariato e del Collezionismo, czyli jednym słowem uczta dla zbieraczy staroci oraz kolekcjonerów antyków. Ma być ponad 500 stoisk z książkami, znaczkami, meblami Vintage, ceramiką.
  • 23 września w Bra (stolica Roero) podczas imprezy Aspettando Cheese będzie można posmakować różnych serów. Cheese – są to międzynarodowe targi, organizowane przez Slow Food, którego przewodnim tematem jest oczywiście ser. Odbywa się co dwa lata (nieparzyste), w trzeci weekend września. I choć Cheese odbędzie się dopiero za rok, to mimo wszystko nie zabraknie i teraz okazji do wypróbowania przysmaków z okolic. Od godziny 10.00 do 20.00 będzie można posmakować i dowiedzieć się więcej na temat piemonckich serów, spróbować tradycyjnej kiełbasy – la salsiccia di Bra, pieczywa Bra, a nawet specjalnej kanapki Mac ’d BRA (w dialekcie piemonckim mac d’ Bra oznacza dosłownie „tylko z Bra” i rzeczywiście jest ona zrobiona tylko z produktów wyhodowanych i wyprodukowanych w Bra)…
  • 30 września w Albie będzie można wziąć udział w Festa del vino. Od godziny 14.00 do 20.00 w centrum Alby zostaną rozstawione stoiska z winami Langhe i Roero (w sumie będzie aż ponad 700 etykiet do dyspozycji).

Oczywiście z tych wszystkich imprez, w których sama będę uczestniczyć możecie spodziewać się relacji!

A żeby lepiej wprowadzić Was w nastój winobrania, zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z okolic Barbaresco.

winnice Barbaresco, Piemont, Włochy
tradycyjny krzew róży
winnice Barbaresco, Piemont, Włochy
krzewy nebbiolo
Nebbiolo, Piemont, Włochy
winogrona nebbiolo
wzgórza Langhe, Piemont, Włochy
winnice, winnice, a z daleka widać Neive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *