Wielkanoc we Włoszech

Jak to jest z tą Wielkanocą we Włoszech? Oficjalnie jest, ale jakby jej nie było. Powiedzenie: Natale con i tuoi, Pasqua con chi voi (Boże Narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz) chyba najlepiej oddaje podejście Włochów do tych świąt.

Wielkanoc we Włoszech
Pasqua con chi vuoi… 🙂

We Włoszech nie ma szaleństwa sprzątania, gotowania, pieczenia, czy obowiązku organizowania przyjęć dla rodziny. Jest za to luz i relaks, którego trochę możemy Włochom pozazdrościć… Mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego najczęściej albo spędzają ten czas z przyjaciółmi, odpoczywają w domu, albo organizują wiosenne wakacje. Nie zawsze oznacza to dalekie wyjazdy. Znajomi z Piemontu chętnie udają się na szybki wypad na Ligurię, gdzie zazwyczaj temperatury są wyższe niż w głębi kraju. A kto ma to szczęście mieszkać na jednym ze wzgórz Langhe i Roero i z własnego tarasu podziwiać okolice sącząc przy tym wino, nie musi nigdzie wyjeżdżać, żeby zrelaksować się i doładować baterie.

Langhe, Piemont, Włochy
kto nie chciałby mieszkać w takim domu i z takim widokiem?

Z drugiej strony podczas Wielkanocy w Italii brakowało mi niektórych polskich zwyczajów, jakim jest dekorowanie koszyczków, ręcznie malowanych pisanek, Śmigusa Dyngusa zdecydowanie mniej… Polubiłam natomiast ciasto, bez którego chyba większość Włochów (niezależnie od tego jak i z kim spędzają ten czas) nie wyobraża sobie tych świąt. I tak, podczas Bożego Narodzenia na stołach króluje panettone, a podczas Wielkanocy jego miejsce zastępuje jego bliska kuzynka – colomba (czyli gołębica). Dlaczego kuzynka? Ponieważ jest bardzo podobna w smaku i w sposobie przygotowania (ciasto wyrabia się z mąki, jaj, masła, cukru, kandyzowanej skórki pomarańczy, często jest pokryta glazurą z migdałów). Zbieżność nie jest jednak przypadkowa, gdyż została wymyślona w latach 30-tych XX w., w fabryce słodyczy Motta mieszczącego się w Lombardii, słynącej już w wtedy z wyśmienitego panettone. Tak na marginesie, było to świetne biznesowe posunięcie – zamiast czerpać zyski ze sprzedaży ciasta raz w roku, można było je podwoić niewielkim kosztem.

Colomba pasquale, Italia
colomba pasquale

Obok colomby tradycyjnymi bohaterami Wielkanocy są wielkie czekoladowe jaja (uova di pasqua). Kochają je zwłaszcza dzieci, ponieważ w ich wnętrzu czeka zazwyczaj ukryta niespodzianka. Przez cały okres poprzedzający Wielkanoc kuszą na witrynach pisteccerie smakowitym wyglądem, zawsze pięknie opakowane i czasami w ciekawych kształtach – oprócz jaj są też zajączki, widziałam też czekoladowe ręcznie robione na tę okazję świnki, krówki, a nawet telefon…

Czekoladowe jajo na Wielkanoc, Włochy
kto się skusi?

Oczywiście oprócz słodyczy każdy region ma swoje przysmaki, dla mnie jednak daniem, które idealnie oddaje charakter Wielkanocy są gotowane na parze zielone szparagi podawane z sadzonym jajkiem i posypane parmezanem (pod linkiem znajdziesz przepis). Sezonowe, zdrowe, pyszne i na temat! 🙂  Buona Pasqua! ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.