Pollenzo

Pollenzo, niewielka miejscowość w okolicach Bra, 14 km od Alby w południowym Piemoncie. Niegdyś jedna z wielu rezydencji Sabaudów, dziś jedno z najważniejszych w Europie centrów edukacyjnych w zakresie gastronomii. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam skupione w jednym miejscu budowle z czerwonej cegły, otoczone soczystą zielenią trawy miałam wrażenie, że na chwilę przeniosłam się w krainę domków z piernika…

Pollenzo, Piemont, Włochy
zamek, budynek Agenzia

Cały kompleks, malowniczo położony nieopodal rzeki Tanaro z okalającym rozległym parkiem, swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza pracom, które rozpoczęły się w 1832 roku na polecenie króla Carlo Alberto. Stary czternastowieczny zamek, serce borgo, przyjął formę neogotycką, a wraz z nim kościół oraz pozostałe budowle, w tym wieża stojąca na straży wejścia do szerokiego placu, na środku którego stoi monumentalna fontanna. Cała posiadłość miała charakter wiejski i była to jak na owe czasy nowoczesna posiadłość rolna. Na rozległych terenach uprawiano winorośl, prowadzono eksperymenty, które miały polepszyć wydajność w rolnictwie. Co ciekawe mieszkał tam król Vittore Emanuele III, który po abdykacji na rzecz swojego syna Umberto II (ostatni monarcha Włoch) w maju 1946 roku przyjął tytuł hrabiego Pollenzo.

Castello di Pollenzo, Piemont, Włochy
zamek w Pollenzo
Pollenzo, Piemont, Włochy
wieża przy głównym placu
Pollenzo, Piemont, Włochy
plac z fontanną po środku

Aż do końca lat dziewięćdziesiątych cała posiadłość była w stanie ruiny i dopiero dzięki inicjatywie Slow Food rozpoczęły się prace remontowe oraz zrodziły się nowe pomysły na ożywieniem tego zapomnianego miejsca. I tak w murach zamku powstał w 2004 roku Uniwersytet Gastronomiczny (Universita’ degli Studi di Scienze Gastronomiche), który kształci studentów z całego świata – przyszłych ekspertów żywienia, specjalistów od promowania kultury enogastronomicznej.

Pollenzo, Piemont, Włochy
w murach zamku mieści się Uniwersytet Gastronomiczny

Kolejne przedsięwzięcie to jedyna w swoim rodzaju mekka dla wszystkich koneserów wina – la Banca del Vino. W dziewiętnastowiecznych piwnicach niegdyś prowadzono prace nad ulepszeniem technik wytwarzania czerwonych win piemonckich, dziś natomiast zostały zgromadzone najlepsze etykiety z Półwyspu Apenińskiego. Można tam znaleźć około 100 tysięcy butelek pochodzących od ponad 300 włoskich producentów, w tym rzadkie, trudne do zdobycia okazy. La Banca del Vino oprócz sprzedaży zajmuje się również prowadzeniem kursów, organizuje degustacje oraz inne imprezy tematyczne.

La Banca del Vino, Pollenzo, Piemont, Włochy
la Banca del Vino

Więcej informacji na: http://www.bancadelvino.it/welcome_eng.lasso oraz http://www.agenziadipollenzo.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *