Pollenzo, niewielka miejscowość w okolicach Bra, 14 km od Alby w południowym Piemoncie. Niegdyś jedna z wielu rezydencji Sabaudów, dziś jedno z najważniejszych w Europie centrów edukacyjnych w zakresie gastronomii. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam skupione w jednym miejscu budowle z czerwonej cegły, otoczone soczystą zielenią trawy miałam wrażenie, że na chwilę przeniosłam się w krainę domków z piernika…
Cały kompleks, malowniczo położony nieopodal rzeki Tanaro z okalającym rozległym parkiem, swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza pracom, które rozpoczęły się w 1832 roku na polecenie króla Carlo Alberto. Stary czternastowieczny zamek, serce borgo, przyjął formę neogotycką, a wraz z nim kościół oraz pozostałe budowle, w tym wieża stojąca na straży wejścia do szerokiego placu, na środku którego stoi monumentalna fontanna. Cała posiadłość miała charakter wiejski i była to jak na owe czasy nowoczesna posiadłość rolna. Na rozległych terenach uprawiano winorośl, prowadzono eksperymenty, które miały polepszyć wydajność w rolnictwie. Co ciekawe mieszkał tam król Vittore Emanuele III, który po abdykacji na rzecz swojego syna Umberto II (ostatni monarcha Włoch) w maju 1946 roku przyjął tytuł hrabiego Pollenzo.
Aż do końca lat dziewięćdziesiątych cała posiadłość była w stanie ruiny i dopiero dzięki inicjatywie Slow Food rozpoczęły się prace remontowe oraz zrodziły się nowe pomysły na ożywieniem tego zapomnianego miejsca. I tak w murach zamku powstał w 2004 roku Uniwersytet Gastronomiczny (Universita’ degli Studi di Scienze Gastronomiche), który kształci studentów z całego świata – przyszłych ekspertów żywienia, specjalistów od promowania kultury enogastronomicznej.
Kolejne przedsięwzięcie to jedyna w swoim rodzaju mekka dla wszystkich koneserów wina – la Banca del Vino. W dziewiętnastowiecznych piwnicach niegdyś prowadzono prace nad ulepszeniem technik wytwarzania czerwonych win piemonckich, dziś natomiast zostały zgromadzone najlepsze etykiety z Półwyspu Apenińskiego. Można tam znaleźć około 100 tysięcy butelek pochodzących od ponad 300 włoskich producentów, w tym rzadkie, trudne do zdobycia okazy. La Banca del Vino oprócz sprzedaży zajmuje się również prowadzeniem kursów, organizuje degustacje oraz inne imprezy tematyczne.
Więcej informacji na: http://www.bancadelvino.it/welcome_eng.lasso oraz http://www.agenziadipollenzo.com/