Mondovi’ – między Ligurią a Piemontem

Sztuka, kultura, urokliwe Stare Miasto, przytulne restauracyjki i gdzie tylko spojrzeć cudowne widoki. Nie wiem czy to kwestia kolorowych kamienic, wyblakłych od słońca fresków, kwiatów w oknach, a może cała masa sklepików wypełnionych regionalnymi produktami i pachnących wypieków, ale prawda jest taka, że w Mondovi’ zakochałam się od pierwszego wejrzenia.

Mondovi', Piemont, Włochy
kościółek San Pietro e Paolo z XV w.

Miasteczko rozproszone jest na dwóch poziomach. Dzielnica Breo leży na wysokości 395 m n.p.m. i rozciąga się wzdłuż rzeki Ellero, natomiast stara część, Piazza, znajduje się 559 m n.p.m. i w łatwy sposób można do niej dotrzeć kolejką (funiculare). Różnokolorowe, ciepłe odcienie fasad budynków, pastelowe drewniane okiennice, wąskie uliczki prowadzące raz ku górze, a raz stromo w dół nasuwają na myśl klimaty Ligurii, a ośnieżone, na wyciągnięcie ręki szczyty Alp przypominają, że cały czas jesteśmy jeszcze w Piemoncie.

Mondovi', Piemont, Włochy
jedna z uliczek w dzielnicy Breo
Mondovi', Piemont, Włochy
jedna z uliczek w starej dzielnicy Piazza
Mondovi', Piemont, Włochy
jadąc w górę funiculare

Do Mondovi’ w łatwy sposób można dotrzeć zarówno z Turynu (godzina jazdy autostradą A6), z Alby (ok. 45 minut), z Cuneo (30 min.) oraz z Ligurii, ponieważ stąd do Savony jest zaledwie 70 km. Latem miasteczko kusi licznymi restauracyjkami i barami, jesienią regionalnymi targami trufli, zimą międzynarodowym zlotem pasjonatów lotów balonem oraz paradą karnawałową, a przez cały rok miłośnicy shoppingu mogą wybrać się do outletu Mondovicino.

Mondovi', Piemont, Włochy
Piazza Maggiore z widokiem na Antico Palazzo di Citta’
Mondovi', Piemont, Włochy
Piazza Maggiore z widokiem na Palazzo del Governatore
Mondovi', Piemont, Włochy
jedna z kawiarenek w dzielnicy Piazza

Najładniejszą częścią miasteczka jest Piazza Maggiore, serce Starego Miasta. W ciągu kilku minut docieram do niej nowoczesną funiculare. Nieregularny, wydłużony plac zdobią barokowe kamienice. Jednym z nich jest Antico Palazzo di Citta’ (niegdyś siedziba władz miejskich), którego początki sięgają XII w., a dzisiejszy wygląd zyskał w XVII w. dzięki lokalnemu architektowi Giovanni Goano. Po bokach placu moją uwagę przyciągają dwa duże budynki – Palazzo Fauzone oraz Palazzo del Governatore. Pierwszy został wzniesiony już w VII w. na zlecenie bogatej rodziny Fauzone, a dziś w jego wnętrzach można podziwiać kolekcję zabytkowej ceramiki (Museo della Ceramica). Z kolei Palazzo del Governatore charakteryzuje się freskami, które od XV w. stopniowo zaczęły zdobić pałac gubernatora. Przestronny plac wypełniają restauracyjne ogródki, umieszczone pod arkadami kawiarnie oraz sklepiki, a odchodzące od niego wąskie uliczki zachęcają do odkrywania starych i nie mniej urokliwych zakątków.

Mondovi', Piemont, Włochy
Palazzo del Governatore
Mondovi', Piemont, Włochy
Antico Palazzo di Citta’

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *