Piwnica pełna bąbelków

Stare podziemia sięgające 5000 m², długie klimatycznie oświetlone korytarze, a wszystko po brzegi wypełnione bąbelkami. Kiedy zwiedzałam zabytkowe piwnice Contratto na górze w najlepsze trwała impreza. Olbrzymi, elegancko urządzony dziedziniec, zabytkowe wnętrza siedziby najstarszego producenta włoskiego wina musującego millesimato, przyjmował gości. Ale nie o samym przyjęciu będę pisać (choć zabawa była przednia i już nie pamiętam kiedy ostatnio tak się wytańczyłam…), tylko o niesamowitej winiarni chwalącej się już niespełna 150 letnią tradycją.

Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
cantina Contratto w Canelli
Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
wina Contratto w różnych rozmiarach

Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
impreza w winnicy Contratto

Cotratto mieści się w Canelli, piemonckim zagłębiu win musujących. Aż trudno uwierzyć, że miasteczko liczące sobie niespełna 11 000 mieszkańców gości dwie słynne włoskie winiarnie. W 1866 roku bracia Carlo i Edoardo Gancia przenosili swoją siedzibę z Chivasso pod Turynem do Canelli, a rok później Giuseppe Contratto przeprowadza się tu z Ivrei z pomysłem wytwarzania włoskich win musujących typu Champagne.

Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
piwniczka ze starymi rocznikami win musujących Contratto

Oprócz samego napoju bogów niewątpliwie największym skarbem winnicy są jej zabytkowe piwnice. Wkraczając w podziemia miałam wrażenie, że przenoszę się do innego świata – tajemniczego, a tym samym ekscytującego. Wędrówce na początku towarzyszył półmrok, a wzdłuż wąskiej alejki piętrzyły się pojemniki wypełnione dojrzewającym przez minimum 24 miesiące winem. Dopiero po kilku krokach dotarłam do szerokiego pomieszczenia, z którego rozciągał się widok na kolejne korytarze, klimatyczne zakamarki, z symetrycznie rozstawionymi charakterystycznymi stojakami (pupitre) na fermentujące w butelkach bollicine.

Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
jedno z pomieszczeń z charakterystycznymi stojakami
Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
równiutko poukładane butelki z dojrzewającym winem

Piwnice powstały w 1872 roku po 3 latach ciężkiej ręcznej pracy 200 osób. Zostały wydrążone w samym centrum wzgórza okalającego miasteczko Canelli i sięgają aż 32 metry pod ziemią, zapewniając tym samym stałą temperaturę 13 stopni Celsjusza oraz niezmienny poziom wilgotności idealny dla fermentującego w butelkach wina.

Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
malownicze piwnice Contratto

Winiarnia Contratto słynie z długoletniej tradycji winiarskiej. Bollicine z Canelli zaspokajały wyszukane podniebienia włoskiej rodziny królewskiej, zdobywały uznanie w Watykanie oraz na całym świecie. Od 1920 wino musujące „For England”, znaczniej bardziej wytrawne od konkurencyjnego francuskiego szampana było eksportowane do imperium brytyjskiego i jego kolonii.

Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
bąbelki Contratto najlepiej smakują serwowane w niskiej temperaturze
Cantina Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
wielbiciele mocniejszego wermutu znajdują tutaj też coś dla siebie

W 1993 Contratto została sprzedany producentowi grappy z Canelli – Carlo Bocchino, by w 2011 roku trafić w ręce rodzinnej winiarni La Spinetta. Dziś w ofercie można znaleźć zarówno bogatą kolekcję win musujących jak na przykład CONTRATTO Blanc de Blancs Brut wyprodukowanego ze szczepu Chardonay, czy też CONTRATTO Millesimato Extra Brut uzyskanego w 80% z Pinot Noir i 20% z Chardonay, jak i wermutów – idealnych jako aperitif lub składnik koktajli.

Więcej o samej winnicy, jej historii oraz dostępnym asortymencie: http://www.contratto.it

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *