Demarie – skarby Roero

Jest czwartkowe popołudnie. Na niebie zbierają się ciężkie, szare chmury, a z oddali słychać groźne pomruki. Tego dnia jestem umówiona na zwiedzanie winnicy Demarie w regionie Roero, na lewym brzegu rzeki Tanaro, bezpośrednio graniczącym z Langhe w Piemoncie. Spotykam się z Giulią Breveglieri, z firmy Well Com, która zorganizowała spotkanie i towarzyszy mi podczas wizyty. Po drodze dopada nas prawdziwe oberwanie chmury. Główne ulice Alby błyskawicznie zamieniają się w niewielkie potoki, a niebo przeszywa błyskawica. Na szczęście kiedy docieramy na miejsce pogoda zmienia się diametralnie i tylko głuchy odgłos salw armatnich, które mają za zadnie odstraszyć gradowe chmury przypominają, że jeszcze chwilę wcześniej burza opanowała piemonckie pagórki.

Wina Demarie, Roero, Piemont, Włochy
widok z nowoczesnego budynku winnicy Demarie

Wina Demarie, Roero, Piemont, Włochy
bogaty asortyment win Demarie

W winnicy Demarie wita nas Monica Bizzini. Wraz z mężem Paolo Demarie już od trzech pokoleń kontynuują rodzinną tradycję wytwarzania win. Winiarnia mieści się w nowoczesnym, przeszkolonym budynku, otoczonym delikatnymi pagórkami winorośli. Zwiedzanie zaczynamy od pomieszczenia, w którym zachodzi proces winifikacji. Właściciele zdecydowali się kontynuować tradycyjną metodę zanurzenia kożucha (wł. cappello sommerso), podczas której fermentacja zachodzi w kontrolowanej temperaturze (ok. 20 – 24°C). Przypatrując się wysokim metalowym kadziom z zainteresowaniem słucham Paolo, który z zapałem opowiadał o ekologicznych projektach. Panele słoneczne, piec opalany biomasą, specjalne filtry, dzięki którym raz użyta woda zyskuje swoje drugie życie i jest wykorzystywana na przykład do czyszczenia pomieszczeń, a wszystko po to by praca winiarni miała jak najmniejszy wpływ na środowisko. Nawet designerska podłoga w pomieszczeniu przeznaczonym na botii i barrique ma podwójną funkcję. Oprócz ciekawego wyglądu uzyskanego dzięki połączeniu dwóch materiałów: betonowych płyt oraz białych kamieni, w naturalny sposób zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności.

Wina Demarie, Roero, Piemont, Włochy
metalowe kadzie
Wina Demarie, Roero, Piemont, Włochy
barricaia – wyodrębnione pomieszczenie na drewniane beczki

W winnicy Demarie, oprócz typowych dla Roero endemicznych win takich jak Roero Arneis DOCG (białe wino uzyskane ze szczepu Arneis) odznaczonym przez Decanter brązowym medalem za 2013 rok, czy odznaczonego również brązowym medalem Roero Riserva DOCG za rocznik 2009, produkuje się również typowe trunki dla regionu Langhe. Od klasycznego Barolo DOCG uzyskiwanego z winogron Nebbiolo rosnącego na wynajmowanej przez rodzinę parceli w gminie La Morra, przez Barbaresco DOCG. W ofercie nie brakuje tak popularnych i cenionych piemonckich win jak Barbera d’Alba (rewelacyjna!, o charakterystycznym aromacie śliwki, wiśni oraz jeżyny), Langhe Dolcetto, Nebbiolo d’Alba, czy orzeźwiające Moscato d’Asti. Na specjalną uwagę zasługują jednak dwa musujące wina. Fantastyczne „For You” Roero Arneis DOCG Spumante wyprodukowane metodą tradycyjną ze szczepu Arneis o intensywnym aromacie kwiatowym i owocowym oraz Birbet – słodki, czerwony towarzysz deserów. Wino jest produkowane ze szczepu Brachetto, winorośli która praktycznie zniknęła na przełomie XIX i XX w i dopiero w latach 90-tych zyskała olbrzymią popularność.

Wina Demarie, Roero, Piemont, Włochy
wina Demarie i odznaczenia

Wyśmienite wina zawsze dobrze smakują w wyborowym towarzystwie, a jeszcze lepiej w ładnym i ciekawie urządzonym wnętrzu z urokliwym widokiem na porośnięty winoroślą pagórek. Siedząc przy przepięknym, długim drewnianym stole z przyjemnością słuchałam o ambitnych planach właścicieli, ich marzeniach, nowatorskich pomysłach uczynienia z winnicy nie tylko miejsca przeznaczonego do produkcji wina, ale również wyjątkowej przestrzeni, w której można spotykać się w ramach szkoleń i rozwijania różnych pasji, nie koniecznie tych stricte związanych z winami.

Wina Demarie, Roero, Piemont, Włochy
jedno z pomieszczeń, w których odbywają się degustacje, szkolenia, imprezy

Więcej o samej winnicy oraz winach dowiecie się na stronie http://demarie.com/?lang=en, natomiast zakupów możecie dokonać w polskich sklepach internetowych lub bezpośrednio od producenta.

1 thought on “Demarie – skarby Roero

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *