La dolce vita made in Italy

Przeglądając ostatnio moje zdjęcia (a jest ich sporo) uświadomiłam sobie z bogactwa włoskiego design’u, pomysłowości, harmonijnego przeplatania się na pierwszy rzut oka różnorodnych światów: biżuterii i wina, szalonych imprez i zabytkowych winnic, motoryzacji i starych opuszczonych zamków. I to zainspirowało mnie do napisania o włoskim stylu życia, które nie bez przyczyny pociąga tak wielu ludzi z całego świata. Turyści przyjeżdżając do Italii natychmiast zakochują się w wyśmienitej kuchni, zapierających dech w piesiach krajobrazach i zawsze radosnych mieszkańcach półwyspu Apenińskiego.

Ferrari w Langhe, Piemont, Włochy
idealne połączenie: piękny samochód na tle wspaniałego krajobrazu…
Galleria Vittorio Emanuele, Mediolan, Włochy
sklep Prady w mediolańskiej gallerii handlowej

Nie wiem jak to Włosi robią, ale mają cudowny dar wychwytywania z życia to co najlepsze. Może to zasługa ładnej pogody, pięknych krajobrazów, cudownego jedzenia? Bo trochę trudno się smucić i marudzić kiedy naokoło wspaniałe widoki i różnorodne smaki oraz boskie wino… Nie mogłam wyjść z podziwu, że taka miała miejscowość jak Alba (zaledwie 35 000 mieszkańców) tętni życiem w każdy weekend, niezależnie od pory roku. W pizzeriach, barach, klubach spotykasz tłumy bawiących się ludzi. A kiedy nadchodzi lato impreza rozciąga się na cały tydzień. Na głównych placach i placykach słychać muzykę, która porywa ludzi do tańca, w pobliskich winnicach i zamkach organizowane są degustacje wina, wieczorami bary kuszą szybkimi przekąskami popijanymi kieliszkiem prosecco. Normą są lekkie lunche spożywane w promieniach słońca na plaży w Ligurii, potem aromatyczne espresso wypijane jednym haustem przy barze.

Spaghetti alle vongole w Ligurii, Włochy
talerz spaghetti z muszelkami z lampką wina i życie od razu jest piękniejsze…
Fast food w wersji włoskiej, Liguria, Włochy
fast food w wersji włoskiej..
Włoskie lody, Alba, Piemont, Włochy
lody włoskie – oczywiście najlepsze na świecie!
impreza w winnicy Contratto, Canelli, Piemont, Włochy
we Włoszech nawet w malutkich miasteczkach nie brakuje imprez
włoski ślub w Piemoncie, Włochy
włoski ślub – panna młoda musi się spóźnić obowiązkowo! Minimum 20 minut…

Włoski styl życia to także wszechobecna piłka nożna. Poniedziałkowe rozmowy przy automacie do kawy w pracy zaczynają się od komentowania ostatnich wyników meczów Serie A. Można by rzec, że niedziela bez calcio to weekend stracony… A ile w tym emocji, czasem zażartych dyskusji , nerwów, czy też szalonej radości z wygranego meczu.

Mecz Juve na Juventus Stadium, Turyn, Włochy
mecz Juve na Juventus Stadium w Turynie

Oczywiście nie wszędzie jest tak różowo. I obecnie wielu Włochów (zwłaszcza młodych) zmaga się z bezrobociem, wysokimi podatkami (bezpośrednimi i całą listą tych ukrytych), problemami z prowadzeniem biznesu. Zupełnie jak my w Polsce narzekają na polityków, sytuację finansową w kraju, barierami jakie napotyka w codziennej pracy każdy przedsiębiorca. Ale mimo wszystko uśmiechają się, spotkają ze znajomymi, niezależnie od pogody i pory roku wychodzą z domów i starają się korzystać z życia. I tego i nam Polakom z całego serca życzę… W końcu la dolce vita jest na wyciągniecie ręki, wystarczy tylko chcieć po nią sięgnąć.

Manarola, Cinque Terre, Liguria, Włochy
plażowanie nie zawsze oznacza wylegiwania się na plaży…
Degustacja Barolo, Roddi, Piemont, Włochy
jedna z wielu degustacji wina w Piemoncie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *