Diano – panorama na okrągło

W Langhe (południowy Piemont) można podziwiać panoramę okolic właściwie z każdego miasteczka, a często nawet z drogi. Są jednak miejsca, z których winnice wyglądają jak zielone, wszechobecne morze i okrągłe wzgórza kontrastują z ostrym rysem ośnieżonych szczytów Alp. Takie właśnie niesamowite widoki oferuje nam Diano d’Alba.

Alba, Langhe e Roero, Piemont, Włochy
panorama Alby

Już sama droga jest relaksująca, pełna wspaniałych krajobrazów. Jeśli przyjedziecie tu z Alby, to po lewej stronie możecie dostrzec  jej panoramę. Nie jest to być może najlepszy widok na stolicę Langhe, ale daje pogląd o jej wielkości, a do tego bez problemu dostrzeżecie wszystkie jej wieże w pełnej krasie.

Najwyższy punkt Diano leży na wysokości 496 m n.p.m i z tego miejsca można podziwiać ośnieżone szczyty Alp i okoliczne wzgórza. Bez żadnego wysiłku możecie cieszyć się widokiem 360° siedząc na ławeczce w cieniu drzew. Najlepiej wybrać się tu  albo na wiosnę, kiedy powietrze jest jeszcze na tyle przejrzyste, że można dostrzec każdy szczegół krajobrazu, a jeśli latem, to nad ranem. W ciągu dnia wysoka temperatura oraz wilgotne powietrze znacznie ograniczają widoczność i gór już nie ujrzycie.

winnica w Langhe, Piemont, Włochy
winnice i cudny domek

Okoliczne wzgórza wiodą prym w uprawie szczepu dolcetto, z którego wyrabiane jest wino o tej samej nazwie. Charakteryzuje się czerwienią w odcieniu rubinu i owocowym aromatem.  Wino jest zdecydowanie wytrawne, a  zostało tak nazwane ze względu na wyjątkowo słodki (dolce oznacza po włosku słodki) miąższ winogron, z których jest wytwarzany.

Co ciekawe to właśnie tutaj w 1986 roku po raz pierwszy nie tylko w Piemoncie, ale nawet we Włoszech zostały wyznaczone strefy najlepsze do uprawy winorośli i naniesione na mapę gminy. Tak zwane „sörì” to miejsca najbardziej nasłonecznione, gdzie śnieg najszybciej topnieje.

Diano d’Alba ma korzenie sięgających czasów antycznych. Nie wykluczone, że jego nazwa pochodzi od Diany – rzymskiej bogini łowów, która według tutejszej legendy zamieszkiwała okoliczne lasy. O jej kulcie może świadczyć malutka kapliczka, która, jak wieść gmina niesie, była częścią świątyni poświęconej tejże bogini.

Diano d'Alba, Piemont, Włochy
kościół San Giovanni Battista

Mieszkańcy miasteczka mogą pochwalić się długą historią, mocno związaną z pobliską Albą. Niegdyś istniał tu najważniejszy zamek w Langhe, który niestety został zburzony przez Sabaudów (potężna dynastia Włoch). W 1631 roku kiedy  mieszkańcy próbowali odrzucić nowego władcę (wcześniej Diano znajdowało się pod panowaniem Markizatu Monferrato), książe Vittorio Amadeo I nakazał zrównać go z ziemią. Z zabytków do obejrzenia pozostał kościół San Giovanni Battista z XVIII w. oraz dzisiejsza siedziba władz miasta – Palazzo Comunale, który został wybudowany w stylu piemonckiego baroku, w połowie XVIII w.

Langhe, Piemont, Włochy
wspaniały widok na Langhe i Alpy

Spacer po centrum Diano zajmuje ok. 5 min. Przed wyjazdem warto zajrzeć do tutejszej enoteki – Cantina Comunale i Sörì di Diano (http://www.soridiano.it/), gdzie znajdziecie 160 etykiet wina 46 okolicznych producentów (głównie Dolcetto, ale również Barbera d’Alba i w mniejszej ilości Barolo oraz Nebbiolo).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *