Targ staroci w Cherasco

O Cherasco pisałam przy okazji targu żywności, jednego z wielu tematycznych imprez organizowanych na przestrzeni całego roku. Tym razem wybrałam się tam skuszona ideą zobaczenia w jednym miejscu sporej (około 500 stoisk) kolekcji starych mebli, ciekawych i unikalnych przedmiotów. I nawet wyjątkowo brzydka pogoda nie powstrzymała mnie, żeby uczestniczyć w il Grande Mercato dell’Antiquariato e del Collezionismo.

Cherasco, Piemont, Włochy
targ staroci

Do barokowego miasteczka oddalonego zaledwie kilka kilometrów od Bra i kilkanaście od Alby, dotarłam po południu. Deszcz lał nieprzerwanie od samego rana, a przenikliwe zimno przeszywało na wskroś. Czasem jednak tak niesprzyjająca pogoda tworzy ciekawe, nieco mniej banalne tło i nagryzione zębem czasu przedmioty zyskały dodatkową dawkę melancholii. Nie mogłam oderwać oczu od finezyjnych mebli ogrodowych, pięknych starych lamp, miedzianych garnków, porcelanowych mis, waz, filiżanek, czy wreszcie zegarów.

Cherasco, Piemont, Włochy
stare meble
Targ staroci w Cherasco, Piemont, Włochy
piękny stary gramofon

Moją największą uwagę przykuły jednak zabytkowe maszyny do pisania. Okazy z różnych epok, znanych producentów takich jak Remington, Underwood, czy w końcu włoski Olivetti. Piękne, dopracowane w każdym szczególe, wyglądały bardziej jak działa sztuki niż przedmioty użytkowe. A przy tym jakie niezawodne! Niektóre z nich, nawet te stuletnie, nadal jeszcze działają…

Targ staroci w Cherasco, Piemont, Włochy
kolekcja starych maszyn do pisania

Wystukując na jednej z nich swoje imię przypomniały mi się czasy mojego dzieciństwa. Kiedy byłam mała uwielbiałam przesiadywać u mojej mamy w pracy. Zawsze dostawałam do swojej dyspozycji olbrzymią (przynajmniej taka pozostała w mojej pamięci) maszynę do pisania i czerpałam frajdę z procedury wkręcania nowego papieru, stukania palcami w pojedyncze literki, cyferki, przesuwania wałka do początku linijki…Swoją drogą ciekawe ile jest osób na świecie, które nadal korzystają z maszyny do pisania?

Targ staroci w Cherasco, Piemont, Włochy
zabytek z 1880 roku…

Kolejne wydanie il Grande Mercato dell’Antiquariato e del Collezionismo we wrześniu, a wszyscy miłośnicy pchlich targów mogą wybierać spośród wielu podobnych imprez w Piemoncie (choć często w mniejszej skali). Poniżej lista (po włosku):

http://www.mercatiniecollezioni.com/merc_italiani/piemonte.htm

2 thoughts on “Targ staroci w Cherasco

  1. Zapraszam do Muzeum gdzie można podziwiać piękne eksponaty z dziedziny techniki biurowej. Można też kupić lub zamówić interesujący Cię model maszyny.
    Można też podziwiać najstarszą (oczywiście sprawną ) w Europie kserokopiarkę firmy Rank Xerox 813.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *