Korkociąg w roli głównej

Niejednokrotnie rozpisywałam się o wyśmienitym piemonckim winie, o mniejszych i większych winnicach w Langhe i Roero. Tym razem nieco uwagi poświecę korkociągowi. Ktoś pomyśli – narzędzie kuchenne, jak wiele innych. O czym tu pisać? A jednak, sami zobaczcie…

Museum Korkociągów, Barolo, Piemont, Włochy
kolorowe, optymistyczne, prawdziwe dzieła sztuki…

Historia korkociągu jest dość tajemnicza. Nie ma bowiem żadnych pewnych źródeł, które potwierdzałyby skąd i dokładnie kiedy powstał pomysł na jego użycie. Wiadomo, że już w połowie XVII w. istniało narzędzie do otwierania butelek zamykanych korkiem. Nie było to jednak wino, ale perfumy, lekarstwa, wszelkiego rodzaju mazidła, czy tusz przechowywane w szklanych flakonach. Ówczesny korkociąg był dostępny w różnych kształtach oraz wielkości – co ciekawe także w wersji kieszonkowej… Szlachta i bogacze zamawiali jego wykonanie u najlepszych złotników, stąd nierzadko były to przedmioty wykonane ze srebra, złota, masy perłowej, czy kości słoniowej.

Museum Korkociągów w Barolo, Piemont, Wlochy
wersja ze szczoteczką…

Pierwszy korkociąg został opatentowany przez Anglika Samuel Henshall w 1795 roku. A skąd pomysł na jego konstrukcję, która, co ciekawe, do dnia dzisiejszego nie uległa zmianie? Ponoć inspiracją było urządzenie, które służyło wyciąganiu ze strzelby nieużytych ładunków…

Museum Korkociągów w Barolo, Piemont, Wlochy
korkociągi w kształcie litery T

Podstawą konstrukcji korkociągu jest spiralnie skręcony pręt z przymocowaną do niego prostopadle rączką, przypomina w ten sposób literę T. Od początku jego istnienia uchwyt był wykonany z drewna, choć także z aluminium, złota, hebanu i innych drogocennych materiałów. Do dnia dzisiejszego wielkie domy aukcyjne przyciągają kolekcjonistów z całego świata wystawiając pod młotek cudeńka wykonane przez Cartier, Tiffany, czy bardziej współczesnych egzemplarzy wykonanych przez domy mody jak Gucci, czy Hermes.

Muzeum Korkociagów w Barolo, Piemont, Włochy
wersje z drogocennych materiałów

Nic zatem dziwnego, że w miejscach gdzie kultywuje się kulturę picia wina istnieją muzea poświęcone korkociągowi. Jednym z takich miejsc jest Museo dei Cavatappi w słynnym miasteczku Barolo, w Piemoncie. Mieści się w samym centrum tej urokliwej miejscowości, w starej kamiennicy z przyciągającym wzrok wielkim korkociągiem zamiast szyldu.

Muzeum Korkociągów w Barolo, Piemont, Włochy
szyld nad Museo dei Cavatappi w Barolo

Museo dei Cavatappi może pochwalić się sporą kolekcją eksponatów, liczą sobie ok. 600 egzemplarzy, również tych najstarszych służących do otwierania flakoników, kosztownych cudeniek zamawianych u złotników, z wygrawerowanymi inicjałami bogatego szlachcica. Nie brakuje zarówno tych podstawowych, w kształcie litery T, z dźwignią, kieszonkowe, do otwierania win musujących i szampana, jak precyzyjnie wykonanych mini dzieł sztuki pokazujących postacie ludzkie, czy zwierzęta.

Muzeum Korkociagów w Barolo, Piemont, Włochy
Pierwsze korkociągi przedstawiające ludzkie postaci narodziły się w XX w. Zapoczątkował je Włoch Carlo Gemelli

Moją uwagę przykuły eksponaty w kształcie karykatury kongresmena Andrew John Volstead. W Ameryce w latach 20-tych XX w. powstała cała seria korkociągów przedstawiących cieszącego się niechlubną sławą pomysłodawcy ustawy o prohibicji z 1919 roku, znanej także potocznie jako „ustawa Volsteada”.

Museum Korkociągów w Barolo, Piemont, Wlochy
korkociągi w kształcie karykatury kongresmena Andrew John Volstead’a
Muzeum Korkociągów w Barolo, Piemont, Włochy
kongremen Andrew John Volstead…

Więcej informacji o samym muzeum, godzinach otwarcia na: http://www.museodeicavatappi.it/en/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.