Andrea De Carlo na Salone del Libro

Andrea De Carlo, popularny włoski pisarz, autor wielu książek przetłumaczonych na różne języki, w tym kilka na język polski. W mojej przygodzie z literaturą włoską towarzyszy mi od ponad 10 lat i właściwie odkąd poznałam italiano w stopniu pozwalającym swobodnie czytać powieści, jego książki zaczęły piętrzyć się w mojej prywatnej biblioteczce. Nigdy jednak nie miałam okazji spotkać go osobiście, aż do zeszłej niedzieli.

Andrea De Carlo
Andrea De Carlo

Pisarz został zaproszony na Salone Internazionale del Libro w Turynie, czyli Międzynarodowe Targi Książki (16-20 maja). Podczas godzinnego spotkania z czytelnikami opowiadał o swojej najnowszej książce „Villa Metaphora” oraz czytał jej fragmenty, wykazując przy tym swoje niekwestionowane zdolności aktorskie… Samo spotkanie z autorem było dla mnie emocjonujące i miło było zamienić z pisarzem chociaż dwa zdania i oczywiście otrzymać autograf na już przeczytanym egzemplarzu. A co mogę napisać o samym pisarzu? Wyluzowany, młody duchem i ciałem, prze co nie wygląda na swoje lata, uśmiechnięty, energiczny.

Andrea De Carlo na Salone del Libro 2013, Turyn, Włochy
Andrea De Carlo na Salone del Libro 2013
Andrea De Carlo na Salone del Libro 2013, Turyn, Włochy
duża sala w pełni została zapełniona

Powieść, która na razie jest dostępna tylko po włosku, ale jestem przekonana, że zostanie przetłumaczona na różne języki (w tym miejmy nadzieję, że na polski też), to niezwykle ciekawa fabuła rozgrywająca się na nieistniejącej malutkiej wyspie Tari, w luksusowym kurorcie stworzonym przez mediolańskiego architekta. Podczas jednego tygodnia przebywa na niej 14 głównych bohaterów, z których część z nich to goście resortu, a część to osoby tam pracujące. Oprócz wartkiej i wciągającej fabuły czytelnik znajdzie w niej współczesny obraz Italii – polityki, biznesu, problemów społecznych, ale też nieco obserwacji autora na współczesny świat, jak chociażby realia show biznesu. Akcja jest przedstawiona z perspektywy 14 głównych bohaterów, w 14 różnych stylach narracyjnych. I tak w książce znajdziemy architekta, jego asystentkę – kochankę, jej kuzyna (rdzennego mieszkańca wysepki), francuską dziennikarkę, wpływowego niemieckiego bankiera i jego żonę, amerykańską aktorkę i jej męża, młodą artystkę szukającą swoich włoskich korzeni, włoskiego polityka, stolarza, uznanego hiszpańskiego kucharza, czy w końcu starszą parę Włochów.

Villa Metaphora, Andrea De Carlo
Villa Metaphora, Andrea De Carlo

Villa Metaphora” tylko na pierwszy rzut oka wydaje się długa (liczy sobie ponad 900 stron). Musiałam się hamować by zbyt szybko jej nie skończyć, ponieważ obcowanie z nią dawało mi dużo frajdy. Powieść czytałam jeszcze zimą i przyjemnie było powędrować na rozpaloną słońcem wysepkę, otoczoną błękitną wodą Morza Śródziemnego, oczami pisarza oglądać egzotyczne rośliny, wspaniały luksusowy, odizolowany od reszty świata kurort Villa Metaphora, do którego jedyną formą dodarcia jest łódź.

Villa Metaphora, Andrea De Carlo
mój egzemplarz z autografem

Po spotkaniu z Andreą De Carlo znalazłam jeszcze czas, żeby przejść się po różnych stoiskach. Oprócz włoskich gigantów wydawniczych jak Mondadori, Bompiani, Enaudi, DeAgostini, czy Zanichelli, znalazło się miejsce również dla tych zupełnie niszowych i mniej znanych. W tym roku nowością była przestrzeń (Casa CookBook) dedykowana dla domów wydalniczych specjalizujących się w dziedzinie kulinarnej, gdzie były prowadzone laboratoria, degustacje oraz pokazy – show kitchen.

Salone del Libro 2013, Turyn, Piemont, Włochy
Salone del Libro 2013 – to tylko mały fragment przestrzeni wystawienniczej
Salone del Libro 2013, Turyn, Piemont, Włochy
Salone del Libro 2013

Pomimo wszechobecnego kryzysu ekonomicznego, nieprzerwanego spadku czytelnictwa, organizatorzy odnotowali w tym roku wzrost liczby odwiedzających (329 860 sprzedanych biletów, czyli o 4% więcej niż w 2012 roku), w tym zaskakująco sporej liczby młodych ludzi. I co ciekawe Salone del Libro nie ograniczył się tylko do Turynu. Spotkania z książką odbywały się również w gminach wokół stolicy Piemontu: Rivoli, Orbassano, Chivasso, Settimo Torinese. Z kolei w Albie jak w zeszłym roku miasto zorganizowana Biała Noc Księgarni (La Notte Bianca delle Librerie).

Salone del Libro 2013, Turyn, Włochy
kolejka przed wejściem na targi

A jeśli macie ochotę poznać lepiej Andrea De Carlo, zapraszam na jego oficjalną stronę (jest dostępna również w języku angielskim), na której między innymi znajdziecie fragmenty „Villa Metaphora” czytanej przez jej autora:

http://www.andreadecarlo.com/www.andreadecarlo.com/Ciao.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *